Pierwszy dzień jesieni, a w Neapolu powstają już słynne szopki. A w nich... figurki politycznych liderów

Wykonane z terakoty figurki politycznych włoskich liderów, między innymi Giorgii Meloni oraz byłego premiera Silvo Berlusconiego, pojawiły się w pracowniach szopkarzy w Neapolu i są rozchwytywane. Jak zawsze artyści reagują na bieżące wydarzenia i przygotowują statuetki osób, o których jest głośno.

@anteprima24

Sklepy mistrzów sztuki szopkarskiej na ulicy San Gregorio Armeno są masowo odwiedzane przez cały rok. W dniach poprzedzających wybory, gdy nie można już publikować sondaży, pracownie stały się swoistym politycznym "termometrem" nastrojów.

Znany twórca neapolitańskich szopek Genny Di Virgilio wystawia w swojej pracowni, działającej od prawie dwustu lat, nie tylko tradycyjne figurki pasterzy, owiec i Trzech Króli, ale także przywódców włoskich partii. Jego witryna stała się w tych dniach polityczną sceną. "Zawsze mamy kącik aktualności przy wejściu" - powiedział agencji Dire.

Jak dodał, najwięcej sprzedaje figurek liderki prowadzącej w sondażach partii Bracia Włosi - Giorgii Meloni. "Naprawdę popyt na nią jest największy" - przyznał. Di Virgilio wyjaśnił też, że figurka 85-letniego byłego premiera Berlusconiego zawsze dobrze się sprzedaje; "on nie potrzebuje kampanii wyborczej" - dodał.

Są też statuetki lidera Ruchu Pięciu Gwiazd, byłego szefa rządu Giuseppe Contego i ministra spraw zagranicznych Luigiego Di Maio. Obaj odwiedzili podczas kampanii wyborczej znaną pracownię szopkarską. Jak się zauważa, kojarzeni są z wprowadzonym cztery lata temu tzw. dochodem obywatelskim, czyli zasiłkiem dla najuboższych i bezrobotnych, szczególnie docenianym na włoskim południu.

Artysta zapewnił, że politycy są zawsze zadowoleni z tego, że trafiają do jego szopki.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo