Z OSTATNIEJ CHWILI

Papież: apeluję do prezydenta Rosji o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie • • •

Echa orędzia Putina - świat dyskutuje o konkretnej groźbie. Prof. Grosse: Jesteśmy na etapie blefu

Trudno przesądzić co się wydarzy jak Rosja faktycznie zacznie przegrywać. Niektórzy politycy odbierają te groźby na serio, co może doprowadzić do konfliktu - mówił w rozmowie z red. Katarzyną Gójską w programie Telewizji Republika "W Punkt" prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

TV Republika

Nuklearne groźby Władimira Putina zawarte w jego środowym orędziu nie padły po raz pierwszy. Zyskują jednak innego wydźwięku, gdy pojawiają się "legalistyczne" argumenty związane z nadchodzącymi pseudoreferendami i aneksją okupowanych terytoriów Ukrainy. Nie bez znaczenia pozostaje też częściowa mobilizacja w Rosji.

Eksperci niemal jednogłośnie wskazują, że Putin na groźbach skończy, choć temat jest żywo komentowany.

Zdaniem prof. Tomasa Grzegorza Grosse (Uniwersytet Warszawski), „wbrew temu co mówi Putin, to jednak jest blef”. - Trudno przesądzić co się wydarzy jak Rosja faktycznie zacznie przegrywać. Niektórzy politycy odbierają te groźby na serio, co może doprowadzić do konfliktu - zastanawiał się w programie Telewizji Republika „W Punkt”.

Wskazał, że „Putin w desperacji mógłby użyć taktycznej broni jądrowej na terenach Ukrainy”, ale zaznaczył też, że „Putin ma na celu złamanie całej Unii Europejskiej”.

Drugi z gości red. Katarzyny Gójskiej prof. Andrzej Pukszto zapewniał, że „szantażowania będzie jeszcze więcej”.

- Jest zróżnicowanie postaw rosyjskich. Na Litwie jest spokojnie w kontekście litewskich Rosjan. Nie ma deklaracji proputinowskich, jest większe zrozumienie - mówił dalej.

I dalej:

„kwestie rosnących cen energii, gazu, są dyskutowane, ale to nie zmienia nastawienia wszystkich obywateli Litwy wobec walczącej Ukrainy. Poparcie Ukrainy jest ogromne”.

CAŁA ROZMOWA:

 

 

 Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo