Z OSTATNIEJ CHWILI

Papież: apeluję do prezydenta Rosji o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie • • •

Związana z jego spółką agencja pracowała dla Putina. Teraz PR-owiec uderza fake-newsem w Dudę

Zdjęcie prezydenta Dudy podającego rękę szefowi MSZ Rosji Siergiejowi Ławrowowi podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ jest szeroko komentowane na Twitterze. Publikacja jest klasycznym przykładem dezinformacji. Fotografię zamieścił Jakub Bierzyński, szef polskiego oddziału agencji PR, która przez lata kreowała na łamach zachodnich mediów pozytywny wizerunek Putina i lansowała prorosyjską narrację. Sugeruje on, że zdjęcie jest aktualne, tymczasem… to archiwalna fotografia z 2018 roku.

Zdjęcie autorstwa Connor Danylenko z Pexels

„A tymczasem w Nowym Jorku. Czy należy podawać rękę czołowemu przedstawicielowi morderczego reżimu? @AndrzejDuda Naprawdę??”

- napisał Bierzyński.

Próbę dezinformacji szybko wykryli internauci i zwrócili uwagę, że zdjęcie nie pochodzi z września 2022, jak sugerował Bierzyński, lecz z 2018 roku.

Kim jest Jakub Bierzyński? Jego postać powinna być dobrze znana Czytelnikom portalu niezalezna.pl. To socjolog i PR-owiec znany z lewackich poglądów, były doradca Roberta Biedronia, a także jeden z założycieli SMG/KRC Poland, największej w Polsce agencji badań rynkowych.

Na łamach portalu niezalezna.pl opisywaliśmy niedawno powiązania z Kremlem pewnej wpływowej grupy marketingowej. Pojawiało się tam nazwisko Bierzyńskiego.

Firma Ketchum, należąca do globalnej grupy marketingowej Omnicom (OMC), niemal przez 9 lat pracowała dla rządu rosyjskiego, m.in. ocieplając wizerunek Władimira Putina i obsługując wizerunkowo Gazprom.

Przez lata firma zachęcała dziennikarzy do pisania o rosyjskich szczytach handlowych, firmach technologicznych i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Należący do Omnicoma Ketchum zarządzał również anglojęzyczną stroną internetową i kontem na Twitterze o nazwie "thinkRussia", które nie wspominały o tym, co Rosja od 2014 r. robiła na Ukrainie.

W Polsce do sieci Omnicom Group należą agencje reklamowe DDB Warszawa i OMD. Dyrektorem generalnym i założycielem pierwszej jest Szymon Gutkowski, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezesem domu mediowego OMD i szefem polskiego Omnicom Media Group jest właśnie Jakub Bierzyński.


 

 

 Źródło: Niezalezna.pl

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo