Z OSTATNIEJ CHWILI

Papież: apeluję do prezydenta Rosji o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie • • •

Minister Rau na Forum ONZ: Polska chce pełnego pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności i rekompensaty za agresję

Każdy dzień przynosi kolejne dowody popełnianych zbrodni na okupowanych terenach. Jesteśmy zszokowani, odkrywając kolejne miejsca tortur, kolejne masowe groby. Ciała ofiar dowodzą niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony okupanta - mówił minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

- Głównym powodem, dla którego się dziś tu spotykamy, jest decyzja Rosji o ataku na sąsiada. Rosji, która - należąc do Organizacji Narodów Zjednoczonych powinna dbać o pokój na świecie - pogwałciła wszelkie reguły i pryncypia naszego światowego porządku. Inwazja ta pokazała, że Rosja za nic ma szereg praw międzynarodowych i prawa człowieka - rozpoczął szef polskiego MSZ.

Prof. Rau przypominał, że „rosyjskie siły dopuszczają się odrażających okrucieństw: egzekucji na cywilach, tortur, gwałtów, w tym także gwałtów dzieci”. - Rosja, która nie mogła przełamać ukraińskiej obrony, przerzuciła swoja okrucieństwo na Bogu ducha winnych cywilów. Przez ostatnie miesiące stało się to główną strategię tej wojny - mówił dalej.

- Każdy dzień przynosi kolejne dowody popełnianych zbrodni na okupowanych terenach. Jesteśmy zszokowani, odkrywając kolejne miejsca tortur, kolejne masowe groby. Ciała ofiar dowodzą niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony okupanta. Na tym mrocznym tle, Polska opowiada się za pełną odpowiedzialnością (Rosji)za wszystkie zbrodnie i za odszkodowaniem za wyrządzone szkody - akcentował dyplomata.

I dalej:

„dochodzące wieści o odbitym z rąk Rosjan Iziumie wskazują, że to miejsce symbol - po Irpieniu i Buczy - rosyjskiego bestialstwa”.

- Na tym mrocznym tle, Polska opowiada się za pełną odpowiedzialnością (Rosji) za wszystkie zbrodnie i za odszkodowaniem za wyrządzone szkody. Polska zamierza dalej intensywnie działać na rzecz zadośćuczynienia Ukrainie wszelkich doznanych krzywd. Wspieramy dochodzenia prowadzone przez ukraińskich prokuratorów, ale też śledztwa podjęte przez inne organizacje. Pozostajemy także w ściśsłej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - deklarował prof. Rau.

Na koniec wskazał, że Polacy wykazali ogromną solidarność z ukraińskimi uchodźcami. - Okazaliśmy tym ludziom nieocenioną pomoc - przypomniał.

 

 Źródło: niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo