​Dostawał pieniądze od KGB. Polska Agencja Prasowa przemilcza ten fakt

  

Jutro minie 40 lat od przewrotu w Chile, po którym władzę przejął tam gen. Augusto Pinochet. Polska Agencja Prasowa opisuje tę rocznicą, przypominając zbrodnie popełnione za rządów generała i wsparcie, jakiego udzielały mu USA. Ani słowem nie wspomina o tym, że obalony prezydent Allende finansowany był przez KGB.
 
„11 września 1973 r. wojsko po przywództwem generała Augusto Pinocheta obaliło w Chile demokratycznie wybrany rząd socjalistycznego prezydenta Salvadora Allende”
- rozpoczyna swoją depeszę PAP.
 
A następnie próbuje sugerować, że gen. Pinochet był amerykańską marionetką: „Ujawnione w USA przez tzw. komisję Churcha dokumenty dowodzą, że CIA odegrała ogromną rolę w osłabianiu władzy Allende, widząc w nim zagrożenie dla utrzymania Ameryki Łacińskiej jako amerykańskiej strefy wpływów”, „Kapitał amerykański miał liczne interesy w Chile”, „Nie ma dowodów na bezpośredni udział tajnych służb USA w puczu, ale poszlaki wskazują, że rakiety służące do ostrzelania pałacu prezydenckiego mogły być dostarczone przez agentów amerykańskiej DIA, czyli wywiadu wojskowego”.
 
Opisane są też zbrodnie reżimu gen. Pinocheta.
 
PAP ani słowem nie wspomina jednak, że obalony przez generała prezydent Salvatore Allende dostawał pieniądze od KGB. Z tzw. archiwum Mitrochina wynika jednoznacznie, że „w celu umocnienia zaufanych stosunków” chilijski przywódca dostał od KGB 30 tys. dolarów. Allende poprosił o pieniądze przez zaprzyjaźnionego oficera KGB Światosława Kuźniecowa, z którym utrzymywał stosunki od dłuższego czasu.
 
Na same „demokratyczne” według PAP wybory Allende dostał z Kremla 400 tys. dol. (plus 50 tys. dolarów osobistego wsparcia), co według brytyjskiego historyka Christopha Andrew z Cambridge przesądziło o rezultatach głosowania.

W archiwach KGB znajduje się też zapis mówiący, że Allende oświadczył, iż będzie kontynuował tajną współpracę z KGB oraz że będzie wspierał Sowietów, gdyż uważa się za przyjaciela ZSRR. W 1972 r. Allende dostał od Rosjan Pokojową Nagrodę Lenina.

O żadnym z tych faktów nie dowiemy się z depeszy PAP.
 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki poinformował o odwołaniu wizyty Jacka Czaputowicza w Izraelu

/ tvp.info/screenshot

  

Mateusz Morawiecki poinformował, że polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nie weźmie udziału w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. - Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, oni rozumieją ten nasz krok - powiedział premier.

Szef rządu ponownie potępił skandaliczne słowa ministra spraw zagranicznych Izraela, zarzucające Polakom "genetyczny antysemityzm".

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska była największą ofiarą drugiej wojny światowej.

Dla nas ta część historii jest fundamentalna i dlatego nie godzimy się na takie rasistowskie sformułowania. Honoru Polaków będziemy bronić na całym świecie

- powiedział premier.

Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, oni rozumieją ten nasz krok

- dodał szef polskiego rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl