Ekspert: Słabo wyszkoleni rezerwiści będą dla Rosji militarną katastrofą

Mobilizacja 300 tys. rezerwistów na wojnę z Ukrainą może raczej osłabić niż wzmocnić rosyjskie wojska - ocenia Związek Rezerwistów Niemieckich Sił Zbrojnych. "Wysłanie na wojnę tak słabo przygotowanych żołnierzy jest nieludzkie i będzie dla Rosji militarną katastrofą" - powiedział portalowi RND szef związku Patrick Sensburg.

zdjęcie ilustracyjne
Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Jego zdaniem ogłoszona przez prezydenta Władimira Putina częściowa mobilizacja "nawet osłabiłaby, a nie wzmocniła wojska rosyjskie", bo rezerwistów też trzeba dobrze wyszkolić i przygotować.

Według Sensburga decyzja o częściowej mobilizacji nie zapewni też Putinowi wystarczającej liczby żołnierzy do działań wojennych. Kontrakty wielu wojskowych wygasają w najbliższych tygodniach, a duża liczba poległych żołnierzy musi zostać zastąpiona. Zanim jednak rezerwiści mogliby zostać rozmieszczeni w ramach częściowej mobilizacji, miną tygodnie - uważa szef niemieckiego związku rezerwistów.

O częściowej mobilizacji Putin poinformował w środę w telewizyjnym wystąpieniu. Według ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu 300 tys. rezerwistów ma wzmocnić siły rosyjskie i separatystów na południu i wschodzie Ukrainy.

Związek Rezerwistów Niemieckich Sił Zbrojnych liczy około 115 tys. członków - informuje RND. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #Rosja #Ukraina #mobilzacja #rezerwiści

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo