Fińska granica oblężona przez... Rosjan

Coraz więcej Rosjan próbuje przedostać się do Finlandii. - Wzmożony ruch na przejściach granicznych rozpoczął się w nocy ze środy na czwartek; tworzą się ponad stumetrowe kolejki samochodów – przekazała fińska straż graniczna. Wszystko dlatego, że prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju "częściową" mobilizację.

Zdjęcie ilustacyjne
By Alexey Ivanov - https://www.flickr.com/photos/alexyv/9425944491/in/photolist-2PHXu7-9tsM51-86w6hc-phHqeg-27azwS-pzcEAP-phFNwi-pzcCbt-phH6Xs-phHrfp-fmXgcH-8diHLE-5szGEZ-8qWied-fmWqUk-7SCzFa-9tpPFR-wxcQ2c-tAYLc-8LikjH-4MtqwM-4VWAa2-GPafF, CC BY-SA 2

Jak poinformował oddział straży granicznej dla południowo-wschodniej Finlandii obecnie ruch na granicy jest większy niż w poprzednich dniach. Oddział kontroluje przejścia drogowe w południowej Karelii, tj. łączące Finlandię głównie z regionem Petersburga.

W ciągu ostatnich siedmiu dni liczba przybyłych do Finlandii osób z rosyjskim paszportem wzrosła o prawie 60 proc. – podano w komunikacie. Tylko w środę przez przejścia na wschodniej granicy do kraju przyjechało ponad 5 tys. Rosjan (w poprzednią środę było ich nieco ponad 3 tys.).

Przejścia w południowo-wschodniej Finlandii są zwykle o wiele bardziej popularne niż np. w Północnej Karelii czy Laponii. Przybywający z Rosji to zarówno pojedynczy podróżni, jak i rodziny z dziećmi. Przyjeżdżają do Finlandii głównie własnymi samochodami.

Jeszcze bardziej wzmożonego ruchu straż graniczna spodziewa się pod koniec tygodnia i w weekend.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto zapowiedział wczoraj wieczorem, że w związku z „powolnymi działaniami na szczeblu UE” oraz wzmożonym ruchem na granicy wschodniej Finlandia podejmie własne „środki zapobiegawcze”, w tym obejmujące wizy turystyczne. - Nie chcemy być krajem tranzytowym dla tych, którzy mają wizy Schengen przyznane przez inne kraje UE – oświadczył na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rosja #Finlandia

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo