Zmarł Edward Mosberg, ocalały z Holokaustu. Był laureatem nagrody im. Grzegorza I Wielkiego

Nie żyje Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu, wybitnie zasłużony w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, laureat prestiżowej nagrody im. Grzegorza I Wielkiego przyznawanej przez miesięcznik "Nowe Państwo". Miał 96 lat.

Edward Mosberg

Edward Mosberg urodził się 6 stycznia 1926 w Krakowie. Był polskim Żydem ocalonym z Holokaustu. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. przybył do Nowego Jorku, w Stanach Zjednoczonych mieszkał do śmierci. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. 

Wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających w byłych obozach koncentracyjnych. W maju 2019 r. Prezydent nadał Edwardowi Mosbergowi – obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki – Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów.

W 2020 roku śp. Edward Mosberg został odznaczony nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez redakcję miesięcznika "Nowe Państwo". 

Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy w edukacji ludzi o Holokauście. Zawsze głoszę prawdę i tylko prawdę, codziennie pracuję nad pogłębieniem dobrych stosunków między Żydami a Polakami. Ponieważ wierzę, że wspólnie możemy osiągnąć więcej. Przyjmuję dziś to zaszczytne wyróżnienie w imieniu całej swojej rodziny oraz 6 mln Żydów i 2 mln Polaków brutalnie zamordowanych przez nazistów w czasie Holokaustu na terenie Polski

- mówił wówczas Mosberg podczas nagrania na uroczystej gali Strefy Wolnego Słowa.

Prawdę i tylko prawdę głosił do samego końca. Zmarł w wieku 96 lat. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Edward Mosberg

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo