Rosyjskie obiekty wojskowe na Białorusi. Przedłużono porozumienie o kolejne 25 lat

Parlament Rosji zakończył ratyfikację dwóch białorusko-rosyjskich protokołów międzyrządowych, przedłużających porozumienie dotyczące rosyjskich obiektów wojskowych znajdujących się na terytorium Białorusi – pod Baranowiczami w obwodzie brzeskim, graniczącym z Polską, oraz w Wilejce. Porozumienie umożliwia Rosji korzystanie z nich przez kolejnych 25 lat.

zdj.ilustracyjne
fot. Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115914280

14 września protokoły zostały zatwierdzone przez Dumę Państwową. Z kolei dziś podobną decyzję podjęła wyższa izba rosyjskiego parlamentu – Rada Federacji. 

Protokoły przewidują przedłużenie, na zasadzie nieodpłatnych porozumień międzyrządowych, procedury rozbudowy i eksploatacji stacji radiolokacyjnej Wołga, znajdującej się pod Baranowiczami w obwodzie brzeskim, graniczącym z Polską oraz węzła łączności Wilejka.

Wydzielona jednostka radio-inżynieryjna rosyjskiego systemu ostrzegania przed atakiem rakietowym [pod Baranowiczami], jest przeznaczona do automatycznego wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych, określania parametrów ich ruchu oraz przekazywania informacji o sytuacji (...) do stanowisk dowodzenia systemem ostrzegania przed atakiem rakietowym.

– wskazuje białoruska agencja BiełTA. 

Zgodnie z porozumieniem z 1995r. infrastruktura oraz działka, na której się ona znajduje, zostały nieodpłatnie przekazane Rosji w użytkowanie. Podobnie jak obszar, gdzie znajduje się węzeł łączności Wilejka. Odpowiada on m.in. za przesyłanie scentralizowanych sygnałów kontroli bojowej, informacji bojowych i operacyjnych do okrętów podwodnych i nawodnych Marynarki Wojennej oraz za tłumienie łączności radiowej przeciwnika na długich falach.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Rosja #Białoruś #Państwo Związkowe #umowa #bazy wojskowe #bezpieczeństwo

Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo