Z OSTATNIEJ CHWILI

Papież: apeluję do prezydenta Rosji o zatrzymanie spirali przemocy i śmierci na Ukrainie • • •

Agnieszka Holland nagrodzona we Florencji. Otrzymała Pieczęć Pokoju

Agnieszka Holland otrzymała we Florencji specjalną nagrodę Pieczęć Pokoju, przyznawaną przez władze miasta. Z tej okazji odbył się też pokaz filmu laureatki "Obywatel Jones".

Martin Kraft, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Jak wyjaśniono, Pieczęć Pokoju przyznawana jest w uznaniu dla twórczyń kina, autorek dzieł poruszających tematykę wojny, rasizmu, prześladowań na tle płci i proponujących spotkanie oraz poznanie kultur dla rozwiązania konfliktów.

Organizatorzy podkreślili, że polska reżyserka wyróżnia się wolnością wypowiedzi i odwagą podejmowania najtrudniejszych i najpilniejszych tematów.

Agnieszkę Holland przedstawiono jako “obywatelkę świata”, u szczytu swej kariery, która w swoich filmach nakreśliła historię Europy środkowej, koncentrując się za każdym razem na kluczowym wydarzeniu dla jej tożsamości.

Z okazji ceremonii wręczenia nagrody polskiej reżyserce odbyła się projekcja jej filmu „Obywatel Jones” z 2019 roku. To historia walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa (1905–1935), jednego z nielicznych obcokrajowców - świadków wielkiego głodu na Ukrainie.

Nagroda Pieczęć Pokoju przyznawana jest od 24 lat.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo