Niezwykłe odkrycie astronomów! Chodzi o... najbliższą względem Ziemi czarną dziurę

Naukowcy zrzeszeni w międzynarodowym zespole, znaleźli najbliżej znajdującą się względem Ziemi czarną dziurę ze wszystkich znanych ciał tego typu. Udało się rozpoznać ją, dzięki przyglądaniu się zachowaniu gwiazdy Gaia BH1, która krążyła wokół tajemniczego obiektu. Zdaniem astronomów - być to momentem przełomowym w kontekście odkrywania innych czarnych dziur, znajdujących się w Drodze Mlecznej.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Placidplace

Zespół, na którego czele stanął astrofizyk Kareema El-Badry'ego przeszukał gigantyczną bazę danych zarejestrowanych przez obserwatorium Gaia, należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podczas badania 168 tys. 65 gwiazd posiadających orbity dwóch ciał, szczególną uwagę zespołu przykuła gwiazda typu G o nazwie Gaia DR3 4373465352415301632, oznaczona na potrzeby dalszych badań jako Gaia BH1. Jej obserwacje wykazały, że musi mieć ona niewidzialnego towarzysza w postaci... czarnej dziury.

Na podstawie sposobu poruszania się gwiazdy na niebie i kreślonej elipsy dla jej orbity zespół był w stanie wyliczyć kilka istotnych wartości. Chociażby to, że wspomniana czarna dziura musi mieć ok. 10 mas Słońca i znajduje się 1500 lat świetlnych od Ziemi. W celu potwierdzenia swoich obserwacji, astronomowie przeanalizowali pomiary prędkości radialnej Gaia BH1 z wielu teleskopów. Widma dostarczone przez zaawansowane instrumenty umożliwiły naukowcom pomiar sił grawitacyjnych.

El-Badry twierdzi, że to odkrycie jest o tyle istotne, że wykryta czarna dziura jest pierwszą w Drodze Mlecznej, do której odnalezienie nie wykorzystano emisji promieniowania rentgenowskiego czy innych uwolnień energetycznych.

 

 Źródło: niezalezna.pl, komputerswiat.pl

#Ziemia #czarna dziura

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo