7 faktów, które wskazują na to, że Donald Tusk chciał oddać energetykę Putinowi

Donald Tusk chciał oddać energetykę Władimirowi Putinowi. W biznesach z Rosjanami nie przeszkodziła nawet tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i członków towarzyszącej mu delegacji - oceniają politycy PiS prezentujący dokumenty z czasów rządów PO-PSL.

Waldemar Pawlak i Donald Tusk
fot. Malgorzata Armo/Gazeta Polska

Rzecznik PiS Radosław Fogiel wraz z ministrem rozwoju i technologii Waldemarem Budą zorganizowali konferencję, podczas której - jak mówił Fogiel - odsłonili kulisy uprawiania polityki gospodarczej i energetycznej przez byłego premiera, szefa PO Donalda Tuska. 

Oto 7 faktów z czasów rządu PO-PSL, na które należy zwrócić szczególną uwagę. 


1. "Biznesowe kondolencje" Rosjan

10 kwietnia 2010 roku, czyli w dniu, kiedy zginął polski prezydent, wicepremier Rosji Igor Sieczin złożył kondolencje ministrowi Waldemarowi Pawlakowi. W kondolencjach napisał o... gotowości do zawarcia porozumień gazowych, powołując się na porozumienia Putina z Tuskiem. Co za empatia!

2. Pismo dla Pawlaka o "intensywnym dialogu" z Rosją

- Z satysfakcją można odnotować, że w relacjach polsko-rosyjskich rok 2010 jest okresem intensywnego dialogu na różnych szczeblach, w tym przede wszystkim na szczeblu Premierów oraz Prezydentów, a także wdrażania inicjatyw zmierzających do aktywizacji wzajemnych kontaktów, w tym gospodarczych

 - napisano natomiast w materiale tezowo-informacyjnym dla Waldemara Pawlaka do wykorzystania w spotkaniu plenarnym z delegacją rosyjską i rozmowach z Minister Rozwoju Gospodarczego FR Elwirą Nabiulliną i Ministrem Energetyki Siergiejem Szmatko (wizyta Prezydenta FR Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, Warszawa, 6 grudnia 2010 roku).

3. Porozumienie Tuska z Rosjanami ws. bazy paliwowej. I nie tylko...

Natomiast, jeżeli chodzi o sektor paliwowy wskazano, że Donald Tusk na spotkaniu w Davos, w styczniu 2009 r., uzgodnił z Rosjanami budowę bazy paliwowej w gdańskim porcie. "Wcześniejsze próby rosyjskiej ekspansji zostały zablokowane przez Kancelarię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - podkreślono. "Rosjanie w trakcie regularnych spotkań, informowani byli o strategicznych planach dotyczących polskiego rynku paliw, w tym zachęcani przez rząd Donalda Tuska do zakupu Grupy Lotos SA" - dodano.

Przykładem jest pismo Dyrektora Generalnego Lukoil Polska, A. Lambina do Ministra Skarbu Państwa, Aleksandra Grada z 11 lutego 2009 roku, gdzie napisano:

"Podczas spotkania Premiera Polski Donalda Tuska z prezydentem firmy Lukoil Vagitem Alekpierovem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos zostało osiągnięte porozumienie odnośnie udostępnienia firmie Łukoil Polska terenu w Porcie Gdańskim pod budowę terminala paliwowego"

Inny dokument, którego fragment znajduje się w prezentacji, dotyczy współpracy w obszarze przetwórstwa ropy naftowej i jest to protokół V posiedzenia grupy roboczej ds. współpracy w sektorze energetycznym, Polsko – Rosyjskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej (Moskwa, 22 marca 2011 r.). "Polska strona poinformowała stronę rosyjską o planach prywatyzacji Grupy Lotos S.A. Strona rosyjska natomiast, poinformowała o zainteresowaniu m.in. OAO TNK-BP zakupem wystawionych na sprzedaż akcji Lotos S.A., jak również innych aktywów w obszarze przetwórstwa, należącego do polskich przedsiębiorstw" - czytamy w nim. Jak przypomniano, w 2013 r. TNK-BP zostało kupione przez Rosnieft.

4. Potężna skala importu rosyjskiego węgla

- Okres rządów Donalda Tuska to czas bezprzykładnej współpracy polskich przedsiębiorstw i instytucji naukowych z rosyjskim przemysłem węglowym

 - napisano w rozdziale dotyczący sektora górnictwa. "Rząd Donalda Tuska był świadom skali importu rosyjskiego węgla. Jak wskazują dane w szczytowym okresie było to około 9 mln ton rocznie" - podano i wskazano, że "mimo to nadal dostarczano do FR technologie i maszyny mające unowocześniać rosyjski sektor górniczy".

Przykładem jest tu protokół IV posiedzenia Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji do spraw Współpracy Gospodarczej (21-22.04.2011), gdzie napisano:

"Komisja z zadowoleniem odnotowała nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy Departamentem Przemysłu Węglowego i Torfowego Ministerstwa Energetyki Federacji Rosyjskiej a Departamentem Górnictwa Ministerstwa Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcie porozumienia o rozwoju współpracy w realizacji programu modernizacji branży górniczej w Rosji z udziałem polskich przedsiębiorców, producentów sprzętu górniczego, organizacji wytwórców technologii bezpieczeństwa i instytutów naukowych"

W materiale Ministerstwa Gospodarki przed V posiedzeniem Polsko-Rosyjskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej - Moskwa, 21.11.2012 r., napisano z kolei: "Strony nadal są zainteresowane intensyfikacją szeroko rozumianej współpracy w dziedzinie przemysłu węglowego. Współpraca ta ma dotyczyć modernizacji obiektów przemysłu węglowego Federacji Rosyjskiej. Projekt przewiduje unowocześnianie i rozwój kopalń węgla".

5. Niekorzystne porozumienia gazowe

Jak wskazano w części dotyczące sektora gazownictwa, "rząd Donalda Tuska doprowadził do podpisania protokołu do porozumienia międzynarodowego, na podstawie którego Polska zobowiązania się do dążenia do zawarcia kontraktu na zakup gazu z Gazpromu do 2037, a na tranzyt przez polskie terytorium do 2045 roku".

- Wicepremier Rosji i szef Rady Nadzorczej Gazpromu, Wiktor Zubkow, obwiniał Ukrainę oraz prosił Donalda Tuska o wywieranie wpływu na ukraiński rząd poprzez instytucje europejskie, w związku ze sporem gazowym w 2008 roku

- oceniono. "O sprzyjaniu rosyjskim interesom świadczy również plan zrealizowania wymogów tzw. rozporządzenia dywersyfikacyjnego, które nakładało na Polskę obowiązek zakupu części gazu z różnych kierunków dostaw. Rozważano jego obejście poprzez zakupy za pośrednictwem Gazpromu surowca z Azji Środkowej" - podano.

6. Planowany import energii z Kaliningradu

W części poświęconej sektorowi elektroenergetycznemu napisano, że "rząd Donalda Tuska planował realizację połączenia elektrycznego z Kaliningradem, gdzie miała powstać rosyjska elektrownia atomowa".

- Import energii z Kaliningradu zmniejszyłby drastycznie suwerenność energetyczną Polski

 - wskazują autorzy prezentacji. "Rosjanie zgłaszali gotowość budowy elektrowni atomowej w Polsce i sprzedaży naszemu krajowi paliwa jądrowego" - podkreślono. Świadczyć o tym ma wspólne oświadczenie Ministra Energetyki FR i Ministra Gospodarki RP o współpracy w sferze elektroenergetyki, którego projekt strony rosyjskiej zamieszczono w prezentacji, w którym ministrowie m.in. "wyrazili zainteresowanie rozwojem współpracy w zakresie przeanalizowania możliwości realizacji projektu budowy linii elektroenergetycznej Obwód Kaliningradzki-Polska z wstawką prądu stałego".

"Strona rosyjska zwróciła się do strony polskiej z prośbą o zawiadomienie odpowiednich struktur KE o propozycji FR dotyczącej realizacji projektu budowy linii elektroenergetycznej Obwód Kaliningradzki-Polska z wstawką prądu stałego" - napisano w projekcie oświadczenia, w którym też strona polska zadeklarowała, że poinformuje stronę rosyjską o rozpatrzeniu decyzji.

7. Gratulacje Pawlaka dla Rosjan

Z kolei w materiale tezowo-informacyjnym na spotkanie wicepremiera Waldemara Pawlaka z minister rozwoju gospodarczego Rosji Elwirą Nabiulliną (Genewa, 16.12.2011 rok) polski polityk gratuluje rządowi rosyjskiemu przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i podkreśla m.in. że "Polska zawsze popierała proces akcesji Rosji do WTO", a także wyraża nadzieję, że "członkostwo Rosji w WTO pozwoli na zdynamizowanie negocjacji nowej umowy UE-Federacja Rosyjska".

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Donald Tusk #Rosja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo