Zobacz poruszające rysunki

  

Od 13 września do 13 października na Jasnych Błoniach (okolica fontanny) w Szczecinie będzie można oglądać pośmiertną wystawę znanego szczecińskiego rysownika, karykaturzysty i scenografa - Arkadiusza Gacparskiego (1962-2013). Artysta współpracował m.in. z „Gazetą Polską” a jego rysunek przedstawiający Tuska ściskającego się z Putinem wykorzystywany jest na marszach i miesięcznicach smoleńskich.

Wystawa jest pierwszą pośmiertną, a zarazem jubileuszową prezentacją prac artysty. W tym roku przypada bowiem 30 - lecie pracy twórczej Arkadiusza Gacparskiego. Jej oficjalne otwarcie będzie miało miejsce w najbliższy piątek, 13 września o godz. 17.00. W dzień otwarcia wystawy, o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św za duszę Arkadiusza Gacparskiego w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej 22 w Szczecinie.

Na wystawie prezentowanych będzie ponad 50 grafik artysty, których tematem jest wszystko to, co nas boli, śmieszy, a czasem przeraża. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Rysunki Gacparskiego charakteryzuje zawsze trafny komentarz, dosadna puenta, charakterystyczna kreska oraz inteligentny humor. To satyra na czasy współczesne - na politykę, moralność, absurdy funkcjonowania państwa, problemy artystów. Prace Arkadiusza Gacparskiego to obraz współczesnej Polski w satyrycznej pigułce.

Prezentowane na wystawie „Kreska Gacparskiego” są zaledwie namiastką tego, co artysta tworzył na przestrzeni ostatnich 20 lat. Wszystko w bieli i czerni, w piórku i tuszu - tradycyjnie, jak na klasyka gatunku przystało.

Autorem wystawy i komentarzy jest wdowa po artyście Iwona Gacparska. Ona także dokonywała wyboru rysunków. Opracowaniem graficznym wystawy zajął się szczeciński grafik - Marcin Ozga.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku
(fot. arch. rodziny Arkadiusza Gacparskiego)
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,facebook.com


Wczytuję komentarze...

W Toruniu o wychowaniu w szkole

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/congerdesign

  

W Toruniu zainaugurowano dzisiaj ogólnopolski cykl debat o wychowaniu w szkole. Wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Iwona Michałek podkreśliła, że w kilku miastach w Polsce odbędą się spotkania poświęcone m.in. bezpieczeństwu, doradztwu zawodowemu czy roli rodzica.

- Dzisiejszym spotkaniem rozpoczynamy cykl debat w całej Polsce o wychowaniu. Dziś spotkamy się przy toruńskim okrągłym stole, ale takich stołów będzie w kraju kilka. Zależy mi na tym, żebyśmy usłyszeli informacje z różnych stron Polski, z różnych środowisk odnośnie tego, co należałoby zmienić, poprawić i wzmocnić w sferze wychowawczej szkoły

 - podkreśliła wiceminister Michałek.

Dodała, że wtorkowe spotkanie ma trzy cele - określenie kierunków działań w zakresie wspierania wychowawczej roli szkoły, wskazanie obszarów wymagających wzmocnienia, zebranie rozwiązań służących dobrej realizacji tej funkcji.

- Będziemy dyskutowali w czterech panelach. Pierwszy z nich to - agresywne dziecko w grupie. Drugi dotyczy doradztwa zawodowego i wychowania do podejmowania decyzji. Trzeci odnosi się do aktywności rodzica w szkole. To bardzo ważny temat - podobnie jak ten z czwartego panelu, czyli bezpieczeństwa w szkole

 - wskazała Michałek.

Prezydent Torunia Michał Zaleski przed rozpoczęciem obrad podkreślił, że zarządzane przez niego miasto jest pewnie typowym na mapie Polski - jeżeli chodzi o problemy, jak i sukcesy wychowawcze w szkołach.

W jego ocenie ważne jest to, że władze lokalne, ale i ministerstwo, pracują nie od zdarzenia do zdarzenia, ale systemowo.

- W Toruniu już od trzech lat obowiązuje strategia rozwoju edukacji miasta. Dokument ten przyjęła rada miasta. Znajduje się w nim cały pakiet zadań i problemów

- poinformował Zaleski.

Kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz wskazała, że o działaniach kuratorium oświaty mówi się głównie w zakresie przeprowadzanych kontroli, a instytucja ta zajmuje się wieloma innymi zadaniami.

- Ważne jest, że zaprosiliśmy do wspólnego spotkania przedstawicieli różnych podmiotów - ważnych w procesie wychowania odbywającego się w szkole. Chcemy, żeby jasno zostało podkreślone, jakie podmioty są w danych sferach dominujące. To nie jest tak, że za wszystko odpowiada ministerstwo, kuratorium czy organ prowadzący. Działania są podzielone i dobrze to zaakcentować

 - dodała Mazurkiewicz.

W toruńskim okrągłym stole biorą udział m.in. przedstawiciele środowiska naukowego z UMK w Toruniu, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz reprezentanci organu prowadzącego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl