„Rośnie szacunek do państwa ukraińskiego”. Prof. Grochmalski: To państwo w pełni europejskie

"Dziś Ukraina udowadnia, że to państwo w pełni europejskie, oparte o fundamentalne wartości bliskie nam" - mówił w Telewizji Republika prof. Piotr Grochmalski. W programie "W Punkt" gościł także dr Jan Matkowski, który dodał, że "nadal trzeba zasilić bronią armię ukraińską".

Katarzyna Gójska i prof. Piotr Grochmalski
fot. Telewizja Republika

Kable do rażenia prądem znaleziono w opuszczonych przez rosyjskie siły okupacyjne katowniach – poinformowały władze obwodu charkowskiego i policja. Dowodem na rosyjskie bestialstwo na okupowanych terenach są m.in. groby znalezione pod Iziumem, w których spoczywa co najmniej 445 osób, cywilów i wojskowych. Od kilku dni trwa tam ekshumacja. Ogromna większość ciał, w tym dzieci, nosi ślady nienaturalnej śmierci.

O aktualnej sytuacji na Ukrainie dyskutowano w wieczornym programie "W Punkt" w Telewizji Republika.

- Zbrodnie rosyjskie będą badane przez dziesięciolecia, tak jak były badane zbrodnie komunizmu, stalinowskiej Rosji. Tak teraz będą badane zbrodnie putinowskiej Rosji

- zaznaczył dr Jan Matkowski. 

Ekspert z Lwowa podkreślił, że wspieranie Ukrainy przynosi wymierne korzyści. 

- Strona ukraińska potrzebuje wsparcia zachodu. Amerykanie, Brytyjczycy, Polacy odzywają się na apele i nie trzeba im nic udowadniać. Nadal trzeba zasilić bronią armię ukraińską, żeby po krótkim czasie uwolnić wszystkie tereny, bo trudno przewidzieć, jeżeli dokonali takich zbrodni, co będzie w następnych miesiącach związanych z niskimi temperaturami, zwiększeniem stresu i coraz większą demoralizacją armii rosyjskiej

- powiedział. 

Drugi z gości "W Punkt" w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską wskazał, że "rośnie szacunek do państwa ukraińskiego". 

- Państwo ukraińskie różni się od państwa rosyjskiego mentalnościowo. To są zupełnie inni ludzie

- stwierdził prof. Piotr Grochmalski, dodając:

Dziś Ukraina udowadnia, że to państwo w pełni europejskie, oparte o fundamentalne wartości bliskie nam. Całe społeczeństwo wspiera armię ukraińską, prezydent jest bardzo silnym elementem całego systemu nie tylko w wymiarze polityki międzynarodowej, ale i wymiarze moralnym. Zełenski jest wszędzie, a Putin chowa się, to mały złośliwy bandzior i tylko tam jedzie, gdzie jest absolutnie bezpieczny, otoczony przez swoją mafię. 

- Z ostatnich obserwacji widać, że Putin w coraz większym stopniu liczy na bandycką armię, jako element wsparcia - podsumował prof. Grochmalski.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Ukraina #Telewizja Republika

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo