Wybrano imię pandy urodzonej w krakowskim zoo. Ładne?

Bona – takie imię zostało wybrane w konkursie dla pandy małej, która przyszła na świat w ogrodzie zoologicznym w Krakowie. Były to pierwsze narodziny przedstawiciela tego gatunku w krakowskiej placówce.

https://zoo-krakow.pl/

Jak poinformowało krakowskie zoo, królewsko brzmiące imię Bona zostało wybrane spośród licznie nadesłanych propozycji. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 17 września, czyli w Międzynarodowym Dniu Pandy Małej. Autorka zwycięskiej propozycji jest Justyna Kocioł. Dyrekcja zoo przygotowała dla niej nagrodę.

Samica pandy małej urodziła się 25 czerwca. Był to pierwszy miot tego gatunku w historii krakowskiej placówki. Jej rodzicami są Asa i Tock, którzy od momentu narodzin sprawują nad maluchem troskliwą opiekę.

Panda mała, zwana również pandką rudą jest jedynym przedstawicielem rodziny pandowatych, niespokrewnionym z pandą wielką. Osiąga zaledwie 50-65 cm długości ciała. Jej ojczyzną jest Azja – występuje w górskich lasach od Nepalu po Birmę i zachodnie Chiny. Prowadzi nocny tryb życia.

Żyje w parach lub małych grupach rodzinnych. Po ciąży trwającej około 135 dni w gnieździe umieszczonym w dziupli lub w szczelinach skał rodzi się od jednego do czterech młodych. W menu pandy małej dominują liście bambusa. Dieta uzupełniana jest jagodami, ptasimi jajami, owadami i małymi kręgowcami.

Panda mała została zakwalifikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunek zagrożony wyginięciem. Figuruje w I załączniku Konwencji Waszyngtońskiej.

Zoo w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem zoologicznym. Obecnie eksponuje ponad 1,4 tys. sztuk zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Są to między innymi: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta. Zoo zlokalizowane jest w Lesie Wolskim – parku leśnym, unikatowym w dużych aglomeracjach miejskich.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo