Zaostrzono ograniczenie wjazdu Rosjan do Polski. Kamiński: Tylko dotkliwe sankcje uderzają w Putina

Ograniczenie możliwości wjazdu na terytorium RP dla obywateli Rosji podróżujących w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych wprowadza rozporządzenie MSWiA, które dziś zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie podpisał już szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał minister na Twitterze.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Chodzi o nowelizację rozporządzenia MSWiA w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Zgodnie z opublikowaną w Dzienniku Ustaw regulacją Rosjanie podróżujący w celach turystycznych, kulturalnych, sportowych i biznesowych, nie będą mogli przyjeżdżać do Polski zza granicy zewnętrznej UE.

Wiceminister Bartosz Grodecki podkreślił, że restrykcje będą obowiązywać Rosjan na wszystkich przejściach granicznych, a od 26 września również na lotniskach i w portach morskich.

"Rozwiązania wypracowaliśmy we współpracy z państwami bałtyckimi" - dodał wiceszef MSWiA.

Rozporządzenie podpisał już szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina

 - napisał minister na Twitterze.

Projektowane zmiany zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że jutro wejdą w życie. Późniejszy termin dla ograniczeń na lotniskach i w portach morskich (26 września) ma natomiast umożliwić przewoźnikom dostosowanie się do nowych przepisów. W uzasadnieniu wyjaśniono, że jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnienia do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.

Nowe restrykcje nie oznaczają całkowitego zakazu wjazdu dla Rosjan. W mocy utrzymane są wyjątki, które zostały uzgodnione przez Polskę i państwa bałtyckie, a na celu mają m.in. dalsze wspieranie przeciwników prezydenta Rosji Władimira Putina. Wśród wyjątków są m.in. dysydenci, przypadki humanitarne, a także posiadacze zezwoleń na pobyt, kierowcy transportowi i członkowie misji dyplomatycznych.

 

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, PAP

 

#zakaz wjazdu #sankcje #ograniczenia #Rosja

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo