Świętowania w Poznaniu nie będzie. Miasto jak plac budowy

Każdego roku 11 listopada w Poznaniu poza Świętem Niepodległości celebrowane są również imieniny jednej z głównych ulic miasta – ulicy Święty Marcin. Głównym elementem całodniowej imprezy jest zwykle tradycyjny korowód ze szczudlarzami, dudziarzami, akrobatami i muzykami. Tego dnia poznaniacy zajadają się też tradycyjnymi, słodkimi rogalami świętomarcińskimi. Tak było do tej pory. W tym roku tradycyjnych poznańskich imienin nie będzie. Miasto jest tak rozkopane, że organizator corocznego wydarzenia Centrum Kultury Zamek informuje w komunikacie o odwołaniu tradycyjnej imprezy. 

Zdjęcie autorstwa Mabel Amber z Pexels

Ulica Święty Marcin to jedna z głównych arterii miasta. Swoją nazwę zawdzięcza osadzie zwanej Świętym Marcinem, która została przyłączona do Poznania pod koniec XVIII wieku. 

W poprzednich dwóch latach pandemia istotnie ograniczyła skalę imprezy, nie odbył się m.in. tradycyjny korowód.

Centrum Kultury Zamek poinformowało w poniedziałek, że na decyzję o rezygnacji z tegorocznego świętowania w tradycyjnej formie wpłynął m.in. trwający remont części ul. Święty Marcin, także inne prowadzone w tej części miasta remonty.

„Nasze próby rozwiązania tej sytuacji napotykały na kolejne przeszkody wynikające z coraz większego rozmachu planowanych inwestycji. Zostały nimi objęte wszystkie ulice prowadzące do czynnego odcinka ul. Św. Marcin. Na dodatek prace rozpoczęły się także na odcinku ul. Fredry. Wyłączony z użytku jest także dziedziniec przed Zamkiem. W tej sytuacji, z ogromnym żalem podjęliśmy decyzję o jednorazowym odwołaniu imienin, zapraszając gości na Dni Świętomarcińskie”.
- podało CK Zamek.

Dni Świętomarcińskie odbywać się będą na Placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, w Parku Chopina, a także w Centrum Kultury Zamek.

„Wybrana lokalizacja, dla niektórych zapewne kontrowersyjna i nieoczywista, może jednak stać się okazją do wspólnego spędzenia tego wyjątkowego czasu w nieco innej odsłonie. Mamy ogromną nadzieję, iż w przyszłym roku powrócimy do imieninowego charakteru 11 listopada, a liczne inwestycje remontowe w samym sercu Poznania pozostaną jedynie wspomnieniem”.
- podali organizatorzy.


 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo