Pożegnanie królowej Elżbiety II. Te uroczystości śledził cały świat - NASZA FOTORELACJA

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II przyciągnęły tłumy do brytyjskiej stolicy. Przyjechali także światowi przywódcy. Na masce i dachu karawanu wiozącego trumnę z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II leżały kwiaty rzucane przez ludzi zgromadzonych wzdłuż trasy jego przejazdu. Zobaczcie nasze zdjęcia z tej uroczystości.

Pożegnanie królowej Elżbiety II
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbyło się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Odprawiał je dziekan tej świątyni David Hoyle, zaś kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby.

- W smutku, ale także w głębokim dziękczynieniu, przybywamy do tego Domu Bożego, do miejsca modlitwy, do kościoła, w którym pamięć i nadzieja są świętymi obowiązkami. Tutaj, gdzie królowa Elżbieta została poślubiona i ukoronowana, gromadzimy się z całego kraju, ze Wspólnoty Narodów i z narodów świata, aby opłakiwać naszą stratę, wspominać długie życie królowej w bezinteresownej służbie i z ufnością powierzyć ją miłosierdziu Boga, naszego Stwórcy i Odkupiciela

 - powiedział na początku nabożeństwa Hoyle.

W uroczystościach pogrzebowych brało udział wielu światowych przywódców, w tym prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, a także prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i jego żona Jill:

Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszył sprzed Opactwa Westminsterskiego w kierunku Wellington Arch. Podczas 45-minutowej drogi ulicami Londynu co minutę rozlegało się uderzenie Big Bena oraz salut armatni z Hyde Parku. Trumna była przewożona na 2,5-tonowej, czterokołowej lawecie działa z 1896 r., którą ciągnęło 98 marynarzy Royal Navy, a kolejnych 40 szło za nią, aby ją hamować. Trumna była przykryta królewskim sztandarem, a na niej leżały imperialna korona, berło i jabłko królewskie.

Bezpośrednio za lawetą z trumną szło dziesięcioro członków rodziny królewskiej, w takiej samej kolejności jak do Opactwa Westminsterskiego: czworo dzieci Elżbiety II - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward, następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry, syn księżniczki Anny Peter Phillips, jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence, książę Gloucesteru Ryszard i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.

Za nimi trzema samochodami jechali kolejno: królowa-małżonka Camilla i żona księcia Williama Kate; żona księcia Harry'ego Meghan i żona księcia Edwarda Zofia oraz córki księcia Andrzeja, Beatrycze i Eugenia z mężami. Kondukt zamykali przedstawiciele różnych służb, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe, straż przybrzeżna czy więziennictwo.

Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem królowej Elżbiety II dotarł do łuku triumfalnego Wellington Arch, gdzie trumna została przeniesiona z lawety działa do karawanu. Stąd została zawieziona do zamku w Windsorze. Trumnę wiózł specjalnie przystosowany do tej roli czarny Jaguar XJ. Podczas przejazdu przez Long Walk - 4,5-kilometrową drogę prowadzącą do zamku - część ze zgromadzonych wzdłuż niej osób, rzucała kwiaty przed i na karawan.

Żałobnicy odprowadzili królową do kaplicy św. Jerzego, gdzie odbyło się nabożeństwo pogrzebowe. Ostatnim akcentem było opuszczenie trumny do królewskiej krypty. Opuszczeniu trumny towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: "Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!".

Wieczorem, już tylko w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w grobie w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra. W tym samym czasie przeniesiona tam zostanie również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie. 

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 r. w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Elżbieta II #pogrzeb #królowa

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo