Wiceminister rodziny: Wprowadzamy całkowity zakaz tworzenia nowych domów dziecka

Wprowadzamy całkowity zakaz tworzenia nowych placówek takich, jak domy dziecka. Jednak, aby to mogło się wydarzyć i było realne w rzeczywistości, potrzebne jest sporo instrumentów, którymi chcemy wesprzeć samorządy – mówiła w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie radiowej Jedynki Barbara Socha, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zdjęcie ilustracyjne
Pexels / CC0

Sejm znowelizował prawo dotyczące wspierania rodzin i pieczy zastępczej w Polsce.

Wiceminister podała, że przez tę zmianę polska definitywnie zrywa z instytucjonalną opieką nad dziećmi, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w domu, nie będzie w Polsce budowanych i otwieranych nowych domów dziecka.

Cała opieka nad takimi dziećmi przeniesie się do rodzin zastępczych?

- Generalnie taki jest kierunek. Wprowadzamy całkowity zakaz tworzenia nowych placówek. Jednak, aby to mogło się wydarzyć i było realne w rzeczywistości, potrzebne jest dużo instrumentów, którymi chcemy pomóc samorządom w wypełnianiu takich zadań, bo to jest badanie własne na dzisiaj samorządu, na poziomie powiatu. Wprowadzamy rejestry, derejonizację, tak zwany zakaz blokowania miejsc w pieczy rodzinnej, wiele innych różnych zmian, których celem jest, by dzieci w Polsce, które zostały odebrane rodzinom biologicznym, miały jak najlepsze warunki do życia

– podała.

Mówiąc o nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej podała, że „wprowadzamy zmiany dot. procesów adopcyjnych, wydłużamy urlopy dla rodziców. Zmiany dotyczą także rodzin zastępczych - podwyższamy ich wynagrodzenia.

Myślę, że to też pomoże samorządom zachęcać rodziny do podejmowania takich wyzwań jak bycie rodziną zastępczą

– mówiła.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo