Ukraińcy wyzwolili 60 tys. km2 terytorium. Zobacz przebieg walk na froncie w pierwszych 200 dniach wojny. WIDEO

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało dziś, że w ciągu ostatnich 10 dni siły rosyjskie straciły nad Ukrainą co najmniej cztery samoloty, od początku inwazji straty rosyjskiego lotnictwa to około 55 maszyn. Brak przewagi w powietrzu to jedna z największych słabości wojsk rosyjskich. W sieci opublikowano animację przedstawiającą przebieg frontu dzień po dniu od 24 lutego. Siły ukraińskie wyzwoliły od kwietnia ponad 60 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium.

facebook.com/UkraineUA.MFA/ screen; twitter.com/bradyafr/screen

W internecie przedstawiono animację, która została przygotowana przez Instytut Badań nad Wojną. Obrazuje ona, jak wyglądał- dzień po dniu - przebieg frontu po 24 lutego. Podkreślono, że ukraińskie wojska wyzwoliły od kwietnia ponad 60 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium - napisał Brady Africk.

Istnieje realne prawdopodobieństwo, że ten wzrost strat jest częściowo rezultatem podejmowania przez rosyjskie lotnictwo większego ryzyka, by zapewnić siłom na ziemi lepsze wsparcie wobec postępów wojsk ukraińskich

- napisano z kolei w najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu.

Dodano, że świadomość sytuacyjna rosyjskich pilotów jest często słaba, a niektóre samoloty mogły zagubić się na wrogim dla siebie terytorium i znaleźć się w zasięgu ukraińskich systemów obrony, ponieważ linie frontu szybko się przesuwały.

"Ciągły brak przewagi powietrznej sił rosyjskich pozostaje jednym z najważniejszych czynników leżących u podstaw słabości jej projektu operacyjnego na Ukrainie"

- oceniło ministerstwo.

 Źródło: niezalezna.pl, pap, twitter.com,

 

#Ukraina

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo