Najnowocześniejszy rosyjski czołg zdobyty przez Ukraińców. T-90M porzucony w lasach

Rosjanie, wycofując się z panicznie obwodu charkowskiego, porzucili czołg T-90M. Jest to najnowocześniejszy gąsienicowy wóz bojowy, który został zaangażowany przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej w agresję na Ukrainę. Wcześniej zaś Ukraińcy natrafili na zasobnik walki radioelektronicznej (WRE) SAP-518SM "Regata" z zestrzelonego myśliwca Su-30SM.

Twitter@DefenceU

Paniczna ucieczka oddziałów rosyjskich z większości obwodu charkowskiego przez wojskiem ukraińskim doprowadziło do pozostawienia przez wojska agresora dziesiątek egzemplarzy techniki wojskowej oraz setek ton amunicji. 

Wśród tego sprzętu wojskowego znalazł się m.in. najnowocześniejszy rosyjski czołg T-90M, na który wojska ukraińskie natrafiły w lasach w obwodzie charkowskim. Gąsienicowy wóz bojowy został pokryty systemem kamuflującym, który redukuje sygnatury podczerwone, termiczne i radarowe obiektu, przez co zwiększona jest jego przeżywalność. 

T-90M ma na wyposażeniu armatę gładkolufową 2A82-1M kal. 125 mm., a także system kierowania ogniem Kalina. Czołg dysponuje ponadto wielokanałowym celownikiem PNM-T Sosna-U, jak i zdalnie sterowanym karabinem maszynowym Kord MT kal. 12.7 mm. Czołg T-90M może ponadto korzystać z kierowanych rakiet przeciwpancernych 9M119M o zasięgu do 5 km. Ochronę T-90M stanowi natomiast pancerz reaktywny Relikt.

Nie jest to jedyny cenny technologicznie sprzęt wojskowy rosyjskiej produkcji, który wpadł w ręce Ukraińców podczas kontrofensywy w obwodzie charkowskim. Wartościowym znaleziskiem jest zasobnik walki radioelektronicznej (WRE) SAP-518SM "Regata" z zestrzelonego myśliwca Su-30SM.

Zdobycie najnowocześniejszego rosyjskiego sprzętu wojskowego oraz technologii wojskowych i poddanie go dokładnej analizie pozwoli na ustalenie jeszcze lepszych sposobów na jego neutralizację oraz likwidację.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Su-30 #czołg #rosyjska agresja #obwód charkowski #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo