Koniec pewnej epoki. Prezydent Duda w Londynie żegna Elżbietę II: „Bardzo podniosłe chwile”

- Moment, w którym żegnamy królową brytyjską Elżbietę II, to jest rzeczywiście moment, w którym kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także i w historii Europy i świata - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Londynie w niedzielę wieczorem na konferencji prasowej dla polskich mediów powiedział o "bardzo podniosłych chwilach" związanych z uroczystościami żałobnymi, związanymi z odejściem królowej brytyjskiej Elżbiety II. - Ten moment, w którym żegnamy świętej pamięci królową brytyjską Elżbietę II, to jest rzeczywiście moment, w którym kończy się jakaś epoka, nie tylko w historii Wielkiej Brytanii, ale także i w historii Europy i świata. Być może w przyszłości ten czas będzie nazwany kolejną, drugą "epoką elżbietańską". Zobaczymy, to pokaże historia - powiedział.

- Bardzo podniosłe chwile tutaj w Londynie. Smutne, ale jednocześnie nacechowane też wielkim szacunkiem do wielu, wielu lat, kiedy na czele wspólnoty brytyjskiej, Wspólnoty Narodów, Commonwealth, stała jej królewska wysokość Elżbieta II

- dodał.

Duda przyznał, że większość komentatorów, którzy w ostatnich dniach w mediach mówili o czasie panowania Elżbiety II "to ludzie, którzy nie pamiętają tego momentu, kiedy była koronowana. W większości nie było ich wtedy na świecie".

Spotkanie prezydenta 

Prezydent Andrzej Duda był jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II odbyli krótkie spotkania z szefową brytyjskiego rządu Liz Truss. - To była bardzo dobra rozmowa, dotycząca kwestii bezpieczeństwa, budowy strefy bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polski, naszego wspólnego wsparcia, jakiego razem z Wielką Brytanią udzielamy walczącej Ukrainie, naszego współdziałania ze Stanami Zjednoczonymi, naszymi współdziałaniami w zakresie wspierania także państw bałtyckich - powiedział po spotkaniu.

Jak przekazał prezydent, rozmawiał z szefową brytyjskiego rządu o całym szeregu aspektów związanych z bezpieczeństwiem. - Tym bezpośrednim militarnym, jak również trójstronną współpracą Polska-Ukraina-Wielka Brytania - podkreślił.

Rozmawialiśmy także - dodał - "o kwestiach gospodarczych, o kwestiach związanych z rynkiem energii. - Tych wszystkich bieżących ważnych tematach- zaznaczył.

- Z całą mocą chcę podkreślić przede wszystkim bardzo dobrą atmosferę tego spotkania, jeżeli w ogóle można tak mówić w tej smutnej dobie, w jakiej jest dzisiaj Wielka Brytania

- powiedział Andrzej Duda.

Zaproszenie dla króla Karola III

Prezydent wraz z małżonką składają wizytę w Londynie, gdzie w poniedziałek wezmą udział w nabożeństwie pogrzebowym Królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim.

- Rozmawiałem i z królem Karolem i królową, z jego małżonką. Przekazałem też nasze zaproszenie do odbycia wizyty w Polsce. Powiedziałem, że będziemy ogromnie zaszczyceni gdybyśmy mogli gościć parę królewską w naszym kraju. Oczywiście zostanie to rozważone

- poinformował podczas niedzielnego briefingu w Londynie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że w czasie tej rozmowy przekazał również "wyrazy współczucia w imieniu całego polskiego narodu, naszego kraju na ręce jego królewskiej mości i całej rodziny królewskiej". 

Jaka była Elżbieta II 

Andrzej Duda na niedzielnym briefingu mówił o spotkaniu z przybyłymi z całego świata głowami państw i szefami rządów, którzy wzięli udział w pożegnaniu królowej śp. Elżbiety II. Jak podkreślił, postać śp. królowej brytyjskiej była najważniejszym tematem wspomnień i rozmów.

Andrzej Duda wspominając zmarłą królową podkreślił, że była ona "przede wszystkim osobą bardzo ciepłą, emanująca spokojem zewnętrznym, o niezwykłej kulturze osobistej, niezwykłym takcie".

- Raz miałem tylko ten zaszczyt i przyjemność, że mogłem osobiście rozmawiać z Jej Królewską Mością. To było w 2019 roku, w czasie szczytu NATO, tutaj, w Londynie

- wspominał prezydent.

Dodał, że na spotkaniu przybyłych wtedy delegacji miał możliwość spędzić z nią kilka chwil. - Pamiętam doskonale, byliśmy razem z Agatą, razem z żoną. Było to dla nas bardzo duże przeżycie. Dzisiaj też to wspominaliśmy, bo w tych samym salach, w których wtedy spotykaliśmy się z Jej Królewską Mością dzisiaj odbywało się spotkanie, które jest elementem jej pożegnania, ale właśnie takiego bardzo ciepłego, dobrego, pełnego szacunku wspomnienia o niej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo