Sukces programu żłobkowego. Premier: „Rodzicielstwo nie może zamykać drogi do realizacji marzeń”

- Wszystkie nasze działania prowadzą do tego, aby można było pogodzić aspiracje zawodowe z rodzicielstwem, a także, aby rodzicielstwo nie zamykało drogi do realizacji marzeń zawodowych. Pogodzenie ze sobą tych dwóch wymiarów jest bardzo trudne dla kobiet i mam. I stąd nasz program żłobkowy, bardzo szeroko zakrojony - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który gościł w niedzielę wieczorem w miejscowości Sufczyn w gminie Dębno (Małopolska), gdzie z pieniędzy rządowych – przy udziale gminy – powstał żłobek i przedszkole.

Twitter @PremierRP

- Przez długie lata wielu rodziców stało przed takim diabelskim wyborem, albo praca albo rodzina, albo kariera, albo dzieci, albo studia albo dzieci . To był wybór, który stanowił podstawową przeszkodę przed posiadaniem potomstwa, a z drugiej strony przed samorealizacją przede wszystkim kobiet. Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości ta sprawa jest priorytetowa. Wszystkie nasze działania prowadzą do tego, aby można było pogodzić aspiracje zawodowe z rodzicielstwem, a także, aby rodzicielstwo nie zamykało drogi do realizacji marzeń zawodowych. Pogodzenie ze sobą tych dwóch wymiarów jest bardzo trudne dla kobiet i mam. I stąd nasz program żłobkowy, bardzo szeroko zakrojony

- zaznaczył.

Cele programu 

Premier powiedział, że przykładem jest właśnie inwestycja w Sufczynie w gminie Dębno, gdzie przy udziale gminy, z pieniędzy rządowych powstał żłobek i przedszkole. - Ten nasz program właśnie ma na celu pogodzenie tych dwóch ról, roli mamy w domu i pracy zawodowej- powiedział Mateusz Morawiecki. 

- Wiem doskonale, że rodzice pracują na dwóch etatach, zwłaszcza kobiety. Może więc panowie w tej sytuacji mogliby częściej pomóc na przykład w odprowadzeniu dziecka do przedszkola czy do żłobka, bo nasze żony, nasze panie, częściej niż my pracują na dwóch etatach. I właśnie dlatego też, aby ułatwić kobietom pogodzenie rodzicielstwa z marzeniami, staramy się zdecydowanie rozwinąć nasz program żłobkowy i przedszkolny. Dowodem na to, jak bardzo jest on rozwinięty, niech będzie liczba miejsc w żłobkach, która przekracza już dwieście tysięcy. To gigantyczny skok w porównaniu do tego, co było w czasach naszych poprzedników

- stwierdził.

Efekty inwestycji  

Jak powiedział w Sufczynie premier Mateusz Morawiecki, jest jeszcze jedna ważna i miła rzecz, o której usłyszał od przedstawicieli gminy Dębno. To dodatnia migracja do gminy w powiecie brzeskim, która nie leży przecież blisko aglomeracji krakowskiej, a więcej osób się tu ostatnio sprowadza, aby tu zamieszkać od liczby tych, którzy tę gminę opuszczają.

- Zapytałem władze gminy, jak to jest możliwe, że więcej osób się sprowadza do gminy Dębno i usłyszałem od pana wójta, że to dzięki naszym inwestycjom

- powiedział w Sufczynie premier Mateusz Morawiecki. - Ten trend rozpoczął się niedawno dzięki nowym drogom, nowym żłobkom, przedszkolu, inwestycjom wodno-kanalizacyjnym i innym inwestycjom. To wszystko jest niezwykle ważne i pokazuje, że inwestycje w Polsce lokalnej są dla nas podstawowym priorytetem. I wierzę w to mocno, że tak będzie i teraz, że będą powstawały duże inwestycje, takie jak przekop Mierzei Wiślanej, która świadczy o naszej geopolitycznej wizji i o dążeniu do pełnej suwerenności gospodarczej, ale że będą też powstawały, a może przede wszystkim, również małe inwestycje, małe a zarazem wielkie dla takich gmin jak gmina Dębno, że te wszystkie inwestycje w Polsce lokalnej przyczynią się do pogodzenia w rodzinach ról matki i ojca z ich rolami zawodowymi. Bo przecież ogromna większość mam pracuje i, jak już powiedziałem, pracuje na dwóch etatach - zaznaczył.

Apel do mężczyzn

Premier zaapelował do mężczyzn, aby pomagali w ciężkiej pracy wszystkich Polek. „Od tego zależy przyszłość Polski” – podkreślił w Sufczynie premier Mateusz Morawiecki. „Również nasze inwestycje mają wszystkim paniom w tym pomagać i będziemy dalej je prowadzili we wszystkich zakamarkach i zakątkach Polski. Będziemy je robić, bo wierzę, że dzięki temu Polska będzie krajem równych szans, krajem sprawiedliwym i krajem, który rozwija się dziś na pożytek wszystkim, a także na pożytek przyszłym pokoleniom”.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo