Z OSTATNIEJ CHWILI

Co najmniej 15 zabitych i 27 rannych w zamachu bombowym w mieście Ajbak • • • PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company dot. finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji KE ws. przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem • • • Sekretarz generalny Stoltenberg: warunkiem wstępnym ewentualnego wstąpienia Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie • • •

Prezydent Duda spotkał się z brytyjską premier. Kumoch wyjawia, czego dotyczyła rozmowa

Szef BPM Jakub Kumoch poinformował, że dzisiaj w Londynie prezydent Andrzej Duda spotkał się nową brytyjską premier Liz Truss. - Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa i przyszłej współpracy polsko-brytyjskiej w obliczu konfliktu ukraińskiego - stwierdził.

Twitter @prezydentpl

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował o przebiegu niedzielnego spotkania Andrzeja Dudy z nową brytyjską premier Liz Truss, do którego doszło w jej siedzibie na Downing Street.

- Większość rozmowy zajęły kwestie bezpieczeństwa i przyszłej współpracy polsko - brytyjskiej w obliczu konfliktu ukraińskiego. Obie strony są zdeterminowane do pomocy Ukrainie i odepchnięcia rosyjskiego zagrożenia

- zaznaczył Kumoch.

Dobra współpraca 

Rozmawiano także o kalendarzu wizyt i o zacieśnieniu współpracy polsko-brytyjskiej, również w dziedzinie surowcowej i gospodarczej.

- Polska ocenia współpracę z Wielką Brytanią bardzo wysoko i uważa ją za jednego dwóch z kluczowych zachodnich sojuszników w obliczu rosyjskiej agresji

 - dodał Kumoch.

Prezydent Wielkiej Brytanii 

Andrzej Duda był jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu brytyjskiej królowej Elżbiety II odbyli krótkie spotkania z szefową brytyjskiego rządu - pozostali to premierzy Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Kanady.

Wcześniej prezydent wpisał się do księgi kondolencyjnej wyłożonej po śmierci Elżbiety II. Polski prezydent oddał jej również hołd w Westminster Hall, gdzie wystawiona jest trumna z jej ciałem.

Do oddania hołdu monarchini w Westminster Hall oraz wpisania się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w Lancaster House, budynku należącym do brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, zostali zaproszeni wszyscy zagraniczni przywódcy, którzy wezmą udział w poniedziałkowym pogrzebie.

[polecam:https://niezalezna.pl/457602-prezydent-duda-nie-spodziewalem-sie-ze-ke-bedzie-w-tak-otwarty-sposob-grala-na-zmiane-wladzy-w-polsce

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo