Izium to drugi Katyń? „Zdjęcia z ekshumacji masowych grobów przypominają te sprzed ponad 80 lat”

"Zdjęcia publikowane z ekshumacji masowych grobów cywilów zabitych przez Rosjan w Iziumie przypominają te sprzed ponad 80 lat z odkrycia masakry popełnionej przez służby ZSRR na terenie rosyjskiego Katynia wobec ponad 20 tys. polskich jeńców wojennych" - ocenił portugalski pułkownik w stanie spoczynku Carlos Mendes Dias. Jak dodał - zdjęcia, na który widać masowe zbrodnie Rosjan mogą się jeszcze powtórzyć, gdyż... “miejsc takich jak Bucza czy Izium może być na Ukrainie więcej”.

instagram.com/zelenskiy_official

Popularny komentator polityczny powiedział w sobotniej rozmowie z telewizją CNN Portugal, że prawdopodobnie zdjęcia ukazujące masowe zbrodnie Rosjan mogą się jeszcze powtórzyć, gdyż “miejsc takich jak Bucza czy Izium może być na Ukrainie więcej”.

Według Mendes Diasa, doktora stosunków międzynarodowych i członka kilku stowarzyszeń naukowych, część terenów okolic, gdzie ukryto masowe groby, mogła zostać zaminowana przez rosyjskie wojska.

Mendes Dias wielokrotnie w ostatnich dniach mówił w wywiadach dla portugalskich mediów o brutalnych działaniach wojsk rosyjskich wobec ukraińskich cywilów, przypominając, że podobne zbrodnie popełniane były w przeszłości przez rosyjskiego okupanta również wobec Polaków.

W rozmowie z dziennikiem “Nascer do Sol” portugalski ekspert przypomniał o licznych przestępstwach popełnianych wobec polskich cywilów, szczególnie kobiet, przez okupantów w okresie II wojny światowej.

“Najpierw Polki były gwałcone przez Niemców, później przez Sowietów”

- podsumował pułkownik, dodając, że dramat Polski często miał swoje źródła “w jej położeniu na granicy Europy”.

Zełenski: Tortury były powszechną praktyką

Kontynuowane są prace ekshumacyjne w Iziumie na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie odkryto masowe pochówki. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że prowadzone są ekspertyzy i pozyskano nowe dowody tortur stosowanych przez rosyjskich wojskowych wobec pochowanych tam osób.

Jak powiedzial Zełenski, tortury "były powszechną praktyką na okupowanym terytorium".

- Tak robili naziści. Tak robią raszyści. I będą odpowiadać tak samo - i na polu walki i na salach sądowych. Zidentyfikujemy wszystkich, którzy torturowali, którzy znęcali się, którzy przynieśli to okrucieństwo tutaj, na ukraińską ziemię

 - zapewnił prezydent.

W Iziumie ekshumowano dotychczas 59 ciał; na większości zwłok są ślady nienaturalnej śmierci - poinformował gubernator obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rosja #wojna #Ukraina #Izium #Katyń

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo