Z OSTATNIEJ CHWILI

NBP: Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych • • •

„Niech żyje Polska!” Premier po otwarciu kanału: „To wyraz naszego dążenia do silnej Polski"

- Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną jest wyrazem naszej sprawczości i dążenia do silnej i niezależnej Polski. To więcej, niż tylko zwykły szlak komunikacyjny – on niesie w sobie bardzo długą i ważną historię, która ma poważny wpływ na to, co dzieje się współcześnie - napisał Na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po otwarciu kanału na Mierzei Wiślanej.

Facebook @MateuszMorawiecki

Szef rządu zwrócił uwagę, że "Cieśnina Piławska była jedną z figur geopolitycznego uzależnienia Polski od Rosji i my tej figury dzisiaj się pozbywamy z politycznej szachownicy". Symbolicznie, 17 września – w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę - zaznaczył.

- Wierzymy, tak jak zawsze wierzyliśmy, że morze jest wielką szansą Rzeczypospolitej – że otwarcie na Bałtyk daje nam niesamowite szanse rozwojowe, i że musi to być właściwie wykorzystane. Dziś przed tą przepiękną częścią Polski – Ziemią Elbląską i regionem sięgającym aż za Frombork, za Braniewo – otwierają się nowe możliwości

- napisał Mateusz Morawiecki.  - Chciałbym podziękować przede wszystkim panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, wykonawcom oraz wszystkim, którzy uparcie wierzyli, że realizacja tego dzieła była możliwa. Gdyby Polska szła wzdłuż tego, co było geopolityczną wizją naszych poprzedników i naszych politycznych oponentów, to dziś bylibyśmy w pełnej zależności od Rosji i od Niemiec. Chciałbym to bardzo wyraźnie dzisiaj podkreślić. Mierzeja Wiślana na zawsze pozostanie symbolem zrzucenia wszelkiej zależności. Niech żyje Polska! - zakończył. 

Dzisiaj uruchomiona została pierwsza, najważniejsza część inwestycji polegającej na budowie drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Po raz pierwszy w powojennej historii Polski można swobodnie wpływać na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej i bez konieczności proszenia o zgodę Federacji Rosyjskiej. 

 

 

 Źródło: Facebook, Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo