Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Tłumy widzów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Niebawem rozpoczną się oficjalne uroczystości otwarcia kanału na Mierzei Wiślanej. Trzy jednostki służb państwowych najpierw przepłyną przez śluzę w ramach odbioru technicznego: jednostka flagowa Urzędu Morskiego Zodiak II, Straży Granicznej i SAR-u. Trwają ostatnie przygotowania. W wydarzeniu bierze udział mnóstwo Polaków. Przyjechały z kraju, jak i zagranicy Kluby "Gazety Polskiej".

A. Piekarski

Dziś oficjalnie zostanie otwarta nowa droga wodna z Zalewu Wiślanego na Bałtyk. Ukończona inwestycja to kolejny krok uniezależniania Polski od Rosji. Data otwarcia nie jest przypadkowa, ponieważ to rocznica sowieckiej agresji na nasz kraj podczas II wojny światowej.

Kanał na Mierzei Wiślanej jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa i suwerenności Polski; nasze jednostki, które tamtędy pływają, nie muszą prosić o zgodę Rosji - mówią politycy PiS.

Kanał na Mierzei Wiślanej zostanie otwarty w sobotę w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Dzień później nowa droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską będzie ogólnodostępna dla jednostek pływających.

Na chwilę otwarcia kanału czekają zgromadzeni na Mierzei Polacy. Jak podawaliśmy, na miejscu obecnych jest około 1000 klubowiczów "Gazety Polskiej".

Celem inwestycji jest m.in. zwiększenie atrakcyjności gospodarczej województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności Elbląga i portu w tym mieście a także innych portów Zalewu Wiślanego. Znacząco, o prawie sto kilometrów, skróci się szlak wodny na Bałtyk, obecnie prowadzący przez Cieśninę Piławską. Nowe rozwiązanie infrastrukturalne ma być motorem rozwoju gospodarczego całego regionu.

Aby Kanał Żeglugowy był funkcjonalny potrzebne były inwestycje uzupełniające. II etap obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje ziemnych wałów przeciwpowodziowych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w Nowakowie, wraz ze zmianami układu drogowego. W tym zakresie prace już się toczą. III etap obejmuje pogłębienie toru wodnego na Zalewie Wiślanym.

Po zakończeniu całości prac, co planowane jest na 2023 r., droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości i zanurzeniu 4,5 m.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo