Prezydent Duda o otwarciu kanału przez mierzeję: To wydarzenie musi poprzedzić hołd dla ofiar sowieckiej napaści

- Za chwilę zostanie otwarta historyczna inwestycja, polska przeprawa przez Mierzeję Wiślaną, która także w symbolicznym znaczeniu, w kolejnym aspekcie wzmocni naszą suwerenność i niezależność od Rosji. która do tej pory za każdym razem musiała wydawać zgodę na przepłynięcie polskich jednostek przez Cieśninę Piławską. To wydarzenie, które musi zostać poprzedzone oddaniem hołdu tym milionom Polaków, którzy zginęli, cierpieli na skutek rosyjskiej napaści w tamtym straszliwym wrześniu 1939 r., kiedy Polska została zaatakowana i zniszczona przez dwa współdziałające ze sobą totalitaryzmy - powiedział w Gdyni prezydent Andrzej Duda, który złożył kwiaty pod Pomnikiem W Hołdzie Zesłańcom Sybiru.

prezydent.pl

Dziś, w Dzień Sybiraka, rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę, prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod gdyńskim Pomnikiem W Hołdzie Zesłańcom Sybiru. Następnie prezydent uda się na Mierzeję Wiślaną, gdzie weźmie udział w oficjalnym otwarciu kanału żeglugowego.

- Ten dzień 83. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, tak ważny dla Rzeczypospolitej, także dlatego, że za chwilę zostanie otwarta historyczna inwestycja, polska przeprawa przez Mierzeję Wiślaną, która także w symbolicznym znaczeniu, w kolejnym aspekcie wzmocni naszą suwerenność i niezależność od Rosji. która do tej pory za każdym razem musiała wydawać zgodę na przepłynięcie polskich jednostek przez Cieśninę Piławską

- powiedział Andrzej Duda.

- To wydarzenie, które musi zostać poprzedzone oddaniem hołdu tym milionom Polaków, którzy zginęli, cierpieli na skutek rosyjskiej napaści w tamtym straszliwym wrześniu 1939 r., kiedy Polska została zaatakowana i zniszczona przez dwa współdziałające ze sobą totalitaryzmy, przepełnione nienawiścią - przez niemiecką, hitlerowską Rzeszę i stalinowską Rosję. Oba przepełnione nienawiścią do człowieka - jeden nienawidzący nas i innych narodów jako podludzi, drugi - nienawidzący nas i innych narodów jako wrogów klasowych - dodał.

Prezydent Duda powiedział, że agresja Sowietów, będąca wypełnieniem paktu Ribbentrop-Mołotow, dopełniła "dzieła zniszczenia Polski, utraty naszej niepodległości, suwerenności i tragedii polskiego narodu".

Prezydent przypomniał o zamordowaniu prawie "dwóch milionów Polaków", w tym oficerów polskich i ziemian w Katyniu, Charkowie, Miednoje czy Twerze, a także o ofiarach Sybiru, umierających w łagrach, w katorżniczej pracy.

- [Z Sybiru] ok. zaledwie 500 tys. zesłańców wróciło do Polski. Właśnie oni, ich potomkowie, kiedy Polska już odzyskała w pełni niepodległość, tu w Gdyni w 2004 r. zbudowali ten pomnik, by upamiętnić wszystkich swoich braci, siostry, rodziców, przyjaciół, którzy cierpieli, zginęli, którym we wszystkich miejscach w Polsce, gdzie ta pamięć trwa, składamy hołd dzisiaj i zawsze - dodał.

 

 Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo