Rosjanie wezwani do wycofania z Zaporoża. Posłuchają?

Radę Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przyjęła polsko-kanadyjską rezolucję wzywającą rosyjskie wojska do opuszczenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Informację przekazała dziś minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zaporoska Elektrownia Atomowa
fot. DENAMAX - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39878319

"Polsko-kanadyjska rezolucja wzywająca rosyjskie wojska do opuszczenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przyjęta przez Radę Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej! 26 państw głosowało za, 2 przeciw (Rosja i Chiny), a 7 wstrzymało się od głosu"

- przekazała na Twitterze szefowa MKiŚ.

W poniedziałek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował, że władze Ukrainy i Rosji są zainteresowane propozycją utworzenia strefy ochronnej wokół okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która ma zapobiec ostrzałom elektrowni. W rezultacie ostrzałów uszkodzone zostały linie energetyczne elektrowni, co powoduje zagrożenie dla bezpiecznego jej funkcjonowania.

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze na południu Ukrainy to największa siłownia jądrowa w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora na początku marca. Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy. W sierpniu wojska najeźdźcy kilkakrotnie ostrzelały siłownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Rosja każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Rosja #Ukraina #Zaporoska Elektrownia Atomowa #MAEA

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo