Przestępcy wysyłani na front. "Kucharz Putina" osobiście rekrutuje więźniów do wojny na Ukrainie

Jewgienij Prigożyn, określany przez media jako "kucharz Putina", osobiście rekrutuje więźniów w Rosji do walk w wojnie na Ukrainie. Te informacje ujawnił portal Mediazona, który powołał się na nagranie opublikowane w mediach społecznościowych.

Fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Na nagraniu, udostępnionym przez współpracowników lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, widać mężczyznę przypominającego wyglądem Prigożyna, który przedstawia więźniom jednej z kolonii karnych warunki "współpracy". Biznesmen mówi m.in., że zabroniona jest dezercja, szabrownictwo, narkotyki i alkohol oraz oddanie się do niewoli.

Za zobowiązanie się do walki przez pół roku Prigożyn - szef prywatnej wojskowej firmy najemniczej, tzw. grupy Wagnera - obiecuje ułaskawienie. Ostrzega jednak, że jeśli ktoś zrezygnuje z walki, zostanie uznany za dezertera i rozstrzelany.

Współpracownicy Nawalnego twierdzą, że nagranie z kolonii w republice Mari El przesłał im jeden z więźniów.

Mediazona zaznacza, że już wcześniej więźniowie, z którymi rozmawiał serwis, przyznawali, że do niektórych kolonii karnych Prigożyn przyjeżdża osobiście, by przeprowadzać werbunek. Portal podkreśla, że dotychczas w przestrzeni publicznej wiadomo o kilku więźniach, którzy zginęli na wojnie na Ukrainie.

Kim jest "kucharz Putina"? 

Jest on jednym z najbardziej zaufanych ludzi Władimira Putina. Prigożyn spędził dziewięć lat spędził w więzieniu. Po jego opuszczeniu prowaddił budkę z hot dogami, dorabiając się restauracji, w której stołował się Władimir Putin podczas spotkania z premierem Japonii Yoshirō Mori. Prigożyn osobiście ich obsługiwał. Po tym zdarzeniu regularnie dostawał lukratywne kontrakty państwowe na dostarczanie jedzenia do uczniów oraz żołnierzy, zyskując przydomek "kucharz Putina". Prigożyn jest uważany za założyciela oraz właściciela tzw. grupy Wagner, "prywatnej" armii służącej Kremlowi. 

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo