Pomnik Gerarda Cieślika - legendy Ruchu Chorzów przy Stadionie Śląskim

Pomnik byłego piłkarza reprezentacji Polski i Ruchu Chorzów Gerarda Cieślika został dziś odsłonięty przed Stadionem Śląskim. „Był wiernym klubowym barwom, skromnym człowiekiem o wielkim talencie” – oznajmił marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.

Pomnik Gerarda Cieślika
twitter.com/@JakubChe

„To ikona śląskiej i polskiej piłki. Mistrz i reprezentant Polski, olimpijczyk, przykład do naśladowania dla młodych pokoleń piłkarzy. Do dzisiaj wspominamy jego dwa gole strzelone na Stadionie Śląskim reprezentacji Związku Radzieckiego w 1957 roku i historyczne zwycięstwo przy ogłuszającym dopingu ponad stu tysięcy kibiców”

– dodał.

Mierząca 170 centymetrów rzeźba przedstawia stojącego z założonymi rękami Gerarda Cieślika, opierającego lewą nogę na piłce. Wybitny chorzowianin ubrany jest w koszulkę reprezentacji Polski z pamiętnego meczu z ZSRR (20.10.1957).

Prace nad rzeźbą rozpoczęto od przygotowania modelu z materiałów miękkich i plastycznych, m.in. gliny. Podczas modelowania stworzono sylwetkę, kształt oraz ustalono wymiary. Etap ten zajął twórcom niespełna dwa tygodnie. Pomnik został wykonany z brązu, waży ponad 160 kilogramów.

„Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika. Pomnik stoi w miejscu szczególnym, przed największym stadionem na Śląsku, na którym tata grał i zdobywał bramki. Tak jak w pamiętnym meczu ze Związkiem Radzieckim. Uważam, że lokalizacja jest idealna i jest to dla mnie duże wydarzenie. Jestem dumny, że po 63 latach od zakończenia kariery tyle ludzi go pamięta. Śląsk zawsze był dla niego domem”

– stwierdził syn piłkarza Jan.

Gerard Cieślik - legenda Ruchu Chorzów

Cieślik zmarł 3 listopada 2013 w wieku 86 lat. Był legendą Ruchu Chorzów. Cieszył się do końca życia ogromnym szacunkiem kibiców. Urodził się 29 kwietnia 1927 w Hajdukach Wielkich. Do Ruchu trafił mając 12 lat.

Zadebiutował w pierwszej drużynie chorzowian w 1945 roku w A-klasie. Barw "Niebieskich" bronił w pierwszej lidze w latach 1948-59. Rozegrał 237 spotkań zdobywając 167 goli. Łączył pracę zawodowa z gra. W reprezentacji zagrał 45 razy i strzelił 27 bramek. Po jego dwóch golach biało-czerwoni pokonali w 1957 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie Związek Radziecki 2:1, co było wydarzeniem sportowym i politycznym.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#piłka nożna #Gerard Cieślik #pomnik #Ruch Chorzów

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo