Ukraina dozbraja się na rosyjskim wojsku. Żołnierze Putina porzucają sprzęt na potęgę

Podczas realizowanej od pewnego czasu kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły na wrogu około 300 egzemplarzy sprzętu wojskowego w tym 106 wozów opancerzonych oraz 45 czołgów, ale również zestawy artylerii rakietowej BM-21 oraz 9K51M Tornado-G, z których cześć jest w dobrym stanie technicznym. Rosjanie pozostawili po sobie ponadto olbrzymie składy z amunicją do czołgów, artylerii rakietowej i lufowej jak i pojazdów opancerzonych.

Twitter@GeneralStaffUA

Przełamanie frontu przez Siły Zbrojne Ukrainy w pobliżu miejscowości Bałaklija oraz Czuhujiw doprowadziło do panicznej ucieczki wojsk rosyjskich. 

W kolejnym etapie Ukraińcy ruszyli w kierunku okupowanych miejscowości Izjum oraz Kupiańsk wyzwalając je.  Rosjanie bojąc się okrążenia w pobliżu Izjuma uciekły z tej miejscowości, do której weszły w tym tygodniu Siły Zbrojne.

W samym tylko obwodzie charkowskim agresorzy porzucili dziesiątki egzemplarzy sprzętu wojskowego, z których część jest w bardzo dobrym stanie i może w szybkim tempie zasilić Siły Zbrojne Ukrainy.

Możemy przypuszczać, że część sprzętu wojskowego uległa awarii podczas panicznej ucieczki wojsk rosyjskich z obwodu charkowskiego. W niektórych zaś przypadkach mogło po prostu zabraknąć paliwa do tych pojazdów. 

W pobliżu miejscowości Izjum Ukraińcy natrafili m.in. na osiem porzuconych czołgów T-80BV oraz T-80U jak i transportery opancerzone z rodziny BTR oraz wóz zabezpieczenia technicznego BREM-1M.

Rosjanie uciekając w pośpiechu zostawili za sobą również zapasy amunicji m.in. do bojowych wozów piechoty BMP-3.

Wojskom ukraińskim udało się ponadto przejąć systemy artylerii rakietowej BM-21 Grad kal. 122, z których część wymaga jedynie niewielkich napraw.

Porzucenie tak dużej liczby sprzętu wojskowego może świadczyć o słabości rosyjskich wojsk logistycznych jak i o zaskakującym tempie ofensywy oddziałów ukraińskich, które w 48 godzin były w stanie dokonać rajdów na głębokość kilkudziesięciu kilometrów. 


 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#obwód charkowski #artyleria #czołgi #kontrofensywa Ukraińców #rosyjska agresja #uzbrojenie #sprzęt wojskowy

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo