To przemówienie przeszło do historii. Powstał film „Prometeusz polski. Lech Kaczyński i Gruzja”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało film o „roli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dziejach współczesnej Polski i Gruzji” - czytamy w "Rzeczpospolitej", która informuje o filmie pt. "Prometeusz polski. Lech Kaczyński i Gruzja".

screen z Youtube

"Dokumentalny film w reżyserii Jerzego Lubacha +Prometeusz polski. Lech Kaczyński i Gruzja+ to jeden z 240 filmów dofinansowanych przez ministerstwo kultury oraz instytucji mu podległych, w tym TVP, w ramach +Polska historia na ekranach+" - napisano.

Przypomniano, że jak podaje portal filmpolski.pl "68-letni Lubach w 1981 r. skończył wydział reżyserii w Moskwie, dziś jest publicystą +Niezależnej+ i +GPC+" i "tworzy filmy dokumentalne, głównie o tematyce historyczno-religijnej".

"W mitologii greckiej Prometeusz był tytanem, a jego imię oznacza +myślący w przód+. Dziś, po agresji Rosji na Ukrainę, przypomina się historyczne przemówienie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który 14 lat temu mimo wybuchu wojny gruzińsko-rosyjskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori przybył do Tbilisi – nie tylko sprzeciwił się rosyjskiej agresji, jego słowa okazały się prorocze dla późniejszych losów wschodniej Europy"

- napisano.

"I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę – mówił prezydent Kaczyński" - przypomniano fragment przemówienia zmarłego prezydenta, dodając, że "wielu gruzińskich politologów twierdzi, że przyjazd przywódców państw m.in. Polski i Ukrainy wstrzymała rosyjską inwazję".

Jak zaznaczono, "w przygotowaniu dzięki dotacji powstaje także film o małżeństwie Gwiazdów czy historia o Solidarności Walczącej, którą twarzą był nieżyjący ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, Kornel Morawiecki".

"Resort chwali się, że od 2016 r. dzięki wsparciu ministerstwa oraz instytucji mu podległych (m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej czy Biura Programu +Niepodległa+) oraz +znaczącemu zaangażowaniu TVP+ powstało już ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych o polskiej historii, a prawie 140 kolejnych jest na etapie realizacji lub w fazie przygotowań" - napisano w dzienniku.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#rozrywka

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo