To nie koniec owadów. Sezon na osy dopiero się zaczyna

Z nami połowa wrzenia i to właśnie teraz osy stają się najbardziej niebezpieczne. Owady te są agresywne i najczęściej atakują potencjalnych wrogów. Wabi je wszystko od słodkich zapachów po kwaśne aromaty. Użądlenia tych owadów są bolesne, dlatego starajmy się ich unikać.Jak się chronić przed osami i czy walczyć z nimi, gdy pojawią się w pobliżu?

Zdjęcie dodane przez David Hablützel/pexels

Czy osy są niebezpieczne i nam zagrażają?

Osy w porównaniu do pszczół czy szerszeni są bardzo niebezpieczne i mogą zaatakować bez powodu. Samica osy, jeżeli poczuje się zagrożona może użyć swojego żądła i to wielokrotnie. 

Owady te mogą zaatakować bez powodu i nie trzeba ich specjalnie prowokować. 

Dla większości populacji ludzi ukąszenie nie stanowi zagrożenia dla życia, jednak u 20 proc. osób występują reakcje alergiczne spowodowane użądleniem.

Użądlenie osy i jej jad powoduje obrzęk i zaczerwienienie skóry. Jest to bardzo bolesne, a dla osoby uczulonej może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Bardzo niebezpieczne jest użądlenie w szyję, gdyż może to doprowadzić do uduszenia. 

Pijąc słodkie napoje z puszek należy zwracać szczególną uwagę czy w pobliżu otworu nie ma osy lub nie wpadła ona do środka. Połknięcie tego owada może skutkować użądleniem w okolicach gardła. 

Jak chronić się przed osami?

Osy najczęściej budują swoje gniazda w pobliżu ludzi. Wybierają sobie miejsce pod tarasem, pod dachem, na strychu, a nawet w płotach. Kuszone słodkimi zapachami z domu często wlatują do niego i atakują. 

Najłatwiej jest uniemożliwianie budowy gniazda. Sprawdzanie wrażliwych miejsc, a w razie konieczności, gdy tylko zobaczymy większe skupisko os jak najszybciej się ich pozbyć. 

Jak walczyć z osami?

W momencie, gdy w otoczeniu znajdziemy gniazdo os należy je jak najszybciej zlikwidować, aby nie wyrządziły nikomu krzywdy. 

Samodzielne usuwanie gniazda powinno mieć miejsce, gdy mamy pewność, że nie mamy uczulenia i gniazdo jest małe. W momencie usuwania os należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa - odpowiednia odzież ochronna, która szczelnie okryje całe ciało i uchroni przed użądleniami. Pamiętajmy również o zasłonięciu twarzy, głowy i dłoni. 

Gniazdo os najlepiej usuwać późnym wieczorem, wtedy owady śpią lub odpoczywają. Nowo założone gniazdo jest wielkości piłeczki do tenisa, a liczebność os jest niewielka. Gniazdo znajdujące się w ziemi można usunąć poprzez zalanie wrzącą wodą, natomiast te w konstrukcji budynków wymagają użycia specjalnych środków chemicznych, np. preparatów w aerozolu.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#osy #gniazdo os #jak się pozbyć gniazda os

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo