Poniedziałek z „Codzienną”: Rosyjski agresor wyrzucony z obwodu charkowskiego 

W ciągu zaledwie kilku dni ukraińskie wojska zdołały wyzwolić niemal cały obwód charkowski, który był wcześniej okupowany przez wiele miesięcy przez rosyjskiego agresora. Udana kontrofensywa nie tylko ma wymiar strategiczny, lecz także podnosi na duchu ukraińskie społeczeństwo oraz wojskowych. – Ukraińscy wojskowi niesieni są na skrzydłach, ale nie popadają w triumfalizm. Wszyscy zdają sobie sprawę, że było to dopiero ukłucie niedźwiedzia, a nie pokonanie go – zauważa korespondent wojenny Witold Newelicz. 

Zdjęcie ilustacyjne
Bartosz Kalich/Gazeta Polska

Zdaniem reportera mediów Strefy Wolnego Słowa Witolda Newelicza ukraińska operacja na Chersońszczyźnie oraz niszczenie rosyjskich węzłów komunikacyjnych na południowym odcinku frontu miały na celu odwrócenie uwagi Rosjan. – Ukraińcy przeprowadzili kontratak tam, gdzie agresorzy się tego nie spodziewali i byli najsłabsi – zauważa korespondent wojenny. W kontrofensywie w obwodzie charkowskim uczestniczyły m.in. 14, 92 oraz 93 samodzielne Brygady Zmechanizowane oraz 25 i 80 Samodzielne Brygady Desantowo-Szturmowe. Siłom tym towarzyszyła brygada wojsk obrony terytorialnej Ukrainy oraz gwardii narodowej, a także oddziały ukraińskich wojsk specjalnych. Więcej w artykule red. Pawła Kryszczaka pt. „Rosyjski agresor wyrzucony z obwodu charkowskiego” w poniedziałkowej „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Jeszcze o świecie, a konkretnie Wielkiej Brytanii. Pierwszy raz nowego monarchę ogłoszono w telewizji. Członkowie pierwszej od 70 lat Rady Akcesyjnej podpisali deklarację proklamującą Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa. – Będę podążał za inspirującym przykładem, jaki mi dano, i dążył do pokoju, harmonii oraz dobrobytu. Modlę się o prowadzenie i pomoc Boga wszechmogącego – oświadczył zebranym monarcha. 

W sobotę po godz. 10 czasu lokalnego po raz pierwszy od przeszło 70 lat w pałacu św. Jakuba w  Londynie odbyło się posiedzenie Rady Akcesyjnej, która formalnie proklamowała Karola III królem Wielkiej Brytanii. W  uroczystości, po raz pierwszy transmitowanej w  telewizji, uczestniczyli członkowie Tajnej Rady – premier Liz Truss, wszyscy żyjący jej poprzednicy, liderzy opozycji, obecni i byli ministrowie, szefowie rządów Szkocji i  Walii, przywódcy Kościoła Anglii, władze gminy Londynu, ambasadorzy krajów podległych brytyjskiemu monarsze oraz wysocy rangą urzędnicy państwowi. Więcej w artykule red. Joanny Kowalkowskiej pt. „Karol III proklamowany królem” w „Codziennej” na poniedziałek.

W „GPC” piszemy o piątkowej wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie. Szef rządu ustalił z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, że Ukraina będzie sprzedawała Polsce prąd oraz węgiel, aby zapewnić naszemu krajowi bezpieczeństwo energetyczne w nadchodzących miesiącach - Mamy wystarczające zapasy i możemy pomóc naszym braciom przygotować się do tej zimy – poinformował przywódca walczącej Ukrainy.

W piątek premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Łotwy Egils Levits udali się w podróż do Kijowa na spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy poinformował o uhonorowaniu ich tablicami w Alei Odwagi, gdzie widnieją nazwiska polityków najbardziej aktywnie wspierających naród ukraiński w wojnie z Rosją. Następnie na konferencji przekazano, że przywódcy Polski, Ukrainy i Łotwy rozmawiali m.in. o dalszym wspieraniu w wymiarze militarnym, finansowym i politycznym kraju zaatakowanego przez Rosję. Ponadto poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zełenski zadeklarował, że Ukraina jest zainteresowana wsparciem naszego kraju w kwestiach energetycznych. Szczegóły w artykule red. Jana Przemyłskiego „Będzie prąd i węgiel z Ukrainy”.

Mamy dobre wiadomości dla kierowców. Orlen rozważa kolejne przedłużenie wakacyjnej promocji. Kierowcy straszeni byli podwyżkami paliw we wrześniu. Z danych serwisu E-petrol.pl jednak wynika, że benzyna Pb95 i olej napędowy w ostatnim tygodniu taniały. – Tanieć będą również w najbliższych dniach – podkreśla portal. To efekt obaw o globalną recesję, obniżek cen w hurcie oraz przedłużonej o dwa tygodnie wakacyjnej promocji Orlenu. 

Między 12 a 18 września spodziewamy się obniżenia cen wszystkich typów paliw. Benzyna 98-oktanowa może kosztować 7,19−7,32 zł za litr, a najpopularniejsze paliwo dla aut osobowych, czyli benzyna Pb95, będzie znajdować się w cenowym przedziale 6,39−6,51 zł za litr. Obniży się także cena diesla do 7,49−7,62 zł za litr. Z tego trendu nie wyłamie się też autogaz, który może kosztować 3,09−3,18 zł za litr – przewidują analitycy portalu E-petrol.pl. Więcej w artykule red. Jana Kamienieckiego „Ceny paliw nadal będą spadać”.

I na koniec sprawa Odry. Straszyli rtęcią, dziś apelują o utworzenie na rzece parku narodowego. W tym tygodniu w Europarlamencie ma się odbyć debata na temat przyszłości rzeki Odry. Organizują ją Niemieccy eurodeputowani, którzy sprzeciwiają się m.in. inwestycjom w regulację rzeki i budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu. W agendzie wspierają ich organizacje ekologiczne. Także „Greenpeace”, która forsuje pomysł utworzenia na Odrze Parku Narodowego. 

Jeszcze miesiąc temu aktywiści „Greenpeace” przekonywali, że woda w Odrze jest zatruta. 16 sierpnia pojechali na miejsce aby zebrać próbki wody. Przebrali się w specjalne chemiczne skafandry, a zdjęcia z tego zdarzenia umieścili na portalach społecznościowych. To oni również zorganizowali w stolicy marsz żałobny dla Odry, sugerując że druga największa rzeka w Polsce wymarła. Nie minęło 30 dni, a ta sama organizacja chce już chronić zanieczyszczony teren Odry i w jej korycie utworzyć Park Narodowy. W tym celu wraz z „Gazetą Wyborczą” przygotowali petycję do premiera Matusza Morawieckiego. „Chcemy Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, bo: to najlepszy sposób na jej odbudowę po sierpniowej katastrofie oraz szansa na uniknięcie podobnych problemów w przyszłości, żyje tu ponad 250 gatunków ptaków, a dla wielu z nich to kluczowy obszar w czasie sezonowych przelotów, to dom globalnie zagrożonej wyginięciem wodniczki, to unikatowa w skali całej Europy mozaika krajobrazów” – czytamy w apelu. Szczegóły w artykule „Aktywiści i Niemcy chcą „chronić” Odrę” red. Jacka Liziniewicza w poniedziałkowej „GPC”.

Dobry tydzień tylko z „Gazetą Polską Codziennie”!

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Polska Codziennie

masz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo