Poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży. Chodzi o rakotwórcze substancje

Jak wynika z badań przeprowadzonych naukowców z University of California w San Francisco i Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, kobiety ciężarne w USA są narażone na działanie szkodliwych substancji chemicznych, takich jak melamina, kwas cyjanurowy i aminy aromatyczne, które mogą zwiększać ryzyko nowotworów i szkodzić rozwojowi dziecka. Pismo „Chemosphere” informuje, że liczne rakotwórcze substancje chemiczne zagrażające przyszłym mamom występują najczęściej w naczyniach i przyborach kuchennych, chemii domowej, farbach do włosów, tworzywach sztucznych i pestycydach.

Zdjęcie autorstwa Ngakan eka z Pexels

Te toksyczne chemikalia wykryto w próbkach moczu większości kobiet w ciąży.

Toksyczne substancje w każdym domu?

Melaminę i kwas cyjanurowy udało się wykryć w prawie wszystkich próbkach, ale najwyższe poziomy stwierdzono u kobiet kolorowych i tych z większą ekspozycją na tytoń. Cztery aminy aromatyczne, które są powszechnie stosowane w produktach zawierających barwniki i pigmenty, wykryto również u prawie wszystkich ciężarnych uczestniczek.

Ludzie mogą być narażeni na melaminę i aminy aromatyczne na różne sposoby: poprzez wdychane powietrze, spożywanie skażonej żywności lub kurz domowy, a także z wodą pitną lub przez używanie produktów zawierających tworzywa sztuczne, barwniki i pigmenty.

Te chemikalia budzą poważne obawy ze względu na ich powiązania z rakiem i toksycznością rozwojową, ale nie są rutynowo monitorowane w Stanach Zjednoczonych.
- powiedział dr Tracey J. Woodruff, profesor położnictwa, ginekologii i medycyny reprodukcyjnej, który kieruje UCSF Program on Reproductive Health and the Environment i jest współautorem badania opublikowanego 30 sierpnia br.

Melamina i jej główny produkt uboczny, kwas cyjanurowy, są wytwarzane na dużą skalę - tylko w USA ponad 50 tysięcy ton rocznie. Narażenie na oba te chemikalia może być bardziej niebezpieczne niż pojedynczo.

Melaminę można znaleźć w:

 • naczyniach,
 • tworzywach sztucznych,
 • podłogach,
 • blatach kuchennych i pestycydach

Kwas cyjanurowy jest używany jako:

 • środek dezynfekujący,
 • stabilizator plastiku,
 • do czyszczenia basenów 

Aminy aromatyczne znajdują się w:

 • farbie do włosów,
 • tuszu do rzęs,
 • tuszu do tatuażu,
 • farbie,
 • dymie tytoniowym
 • spalinach z silników Diesla.

Melamina została uznana za substancję działającą toksycznie na nerki po incydentach zanieczyszczenia pokarmu dla niemowląt i pokarmu dla zwierząt w 2004, 2007 i 2008 roku, które spowodowały kilka zgonów, a także kamienie nerkowe i niedrożność dróg moczowych u niektórych osób. Dodatkowe eksperymenty na zwierzętach sugerują, że melamina pogarsza funkcjonowanie mózgu.

Niepokojące wyniki badania

W ramach badań naukowcy zmierzyli poziomy 45 substancji chemicznych związanych z nowotworami i innymi zagrożeniami za pomocą nowych metod wychwytywania substancji chemicznych w próbkach moczu pobranych od małej, ale zróżnicowanej grupy 171 kobiet z programu National Institutes of Health’s Environmental influences on Child Health Outcomes (ECHO). Okres badania obejmował lata 2008-2020.

171 kobiet pochodziło z Kalifornii, Georgii, Illinois, New Hampshire, Nowego Jorku i Portoryko. Około jedna trzecia (34 proc.) była biała, 40 proc. stanowiły Latynoski, 20 proc. czarne, 4 proc. Azjatki, a pozostałe 3 proc. pochodziło z innych lub wielu grup rasowych. Wcześniejsze badania nad melaminą były prowadzone wśród ciężarnych kobiet w krajach azjatyckich lub ograniczone do osób niebędących w ciąży w USA.

To niepokojące, że nadal znajdujemy wyższe poziomy wielu z tych szkodliwych substancji chemicznych u osób kolorowych.
- powiedziała współautorka badania dr Jessie Buckley, profesor nadzwyczajny w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Na przykład poziomy 3,4-dichloroaniliny (substancji chemicznej używanej do produkcji barwników i pestycydów) były o ponad 100 proc. wyższe wśród kobiet rasy czarnej i latynoskiej w porównaniu do kobiet rasy białej.

Nasze odkrycia budzą obawy o zdrowie kobiet w ciąży i dzieci w fazie płodowej, ponieważ niektóre z tych chemikaliów są znanymi czynnikami rakotwórczymi i potencjalnymi toksynami rozwojowymi. Działania regulacyjne są wyraźnie potrzebne, aby ograniczyć narażenie
- powiedział dr hab. Giehae Choi z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i pierwszy autor badania.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo