Dziś zbiera się kierownictwo PiS. Rozmowy zdominuje jeden temat

Dziś po południu zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Głównym tematem rozmów polityków partii rządzącej będzie przedłużenie kadencji samorządów.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, podczas weekendowego spotkania z mieszkańcami Mielca zapowiedział, że jego ugrupowanie złoży w Sejmie projekt ustawy przedłużającej kadencję samorządów o pół roku.

Zarówno wybory samorządowe, jak i parlamentarne wypadają na jesieni 2023 roku. W związku z tym już na początku czerwca przedstawiciele PiS zapowiedzieli złożenie w Sejmie poselskiego projektu ustawy ws. przeniesienia wyborów samorządowych z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r. Wskazywali, że przemawiają za tym m.in. argumenty logistyczne.

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany o kwestię przesunięcia wyborów samorządowych przyznał, że projekt jest już gotowy.

- W piątek spotka się Prezydium Komitetu Politycznego PiS i prawdopodobnie tam zapadną decyzje co do dalszego procedowania tego projektu

 - powiedział Terlecki.

Dopytywany, czy może on trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, które ma się odbyć w dniach 14-16 września, powiedział: "Jest to całkiem możliwe".

Podczas spotkania kierownictwa PiS możliwe, że będzie też dyskutowana kwestia dalszych kroków dotyczących ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Według zapowiedzi szefa klubu PiS, ten temat ma się znaleźć w agendzie najbliższego posiedzenia Sejmu, m.in. jeśli chodzi o dalsze działania.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.

Prawdopodobnie politycy PiS będą też dyskutowali o dalszym objeździe kraju i spotkaniach z wyborcami, a także planach legislacyjnych.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo