Rekordowa inflacja na Węgrzech

Jak wynika z danych opublikowanych przez węgierski Główny Urząd Statystyczny, inflacja na Węgrzech osiągnęła poziom 15,6 proc i jest obecnie najwyższa od 1998 roku.

Pixabay.com/JStolp

Ceny konsumpcyjne towarów i usług na Węgrzech wzrosły w sierpniu br. o 15,6 proc. w porównaniu do ósmego miesiąca 2021 r. W zestawieniu z lipcem br. wzrost wyniósł 1,8 proc. Z danych urzędu wynika, że najbardziej podrożała żywność (o 30,9 proc.). Inflacja bazowa - bez uwzględnienia cen energii i żywności - wyniosła 19 proc.

Od 1 sierpnia br. rząd węgierski zniósł dopłatę do rachunków za energię elektryczną i gaz dla tych gospodarstw domowych, które zużywają ponad 2523 kWh energii oraz ponad 1729 metrów sześc. gazu rocznie. Z kolei pod koniec lipca ograniczono zakres pojazdów upoważnionych do tankowania po niższych, dotowanych cenach do samochodów prywatnych, taksówek oraz maszyn rolniczych na węgierskich numerach rejestracyjnych.

Wzrost opłat za energię dla gospodarstw domowych nie został uwzględniony w bieżących danych, ponieważ pierwsze rachunki po podwyżce przychodzą na przełomie sierpnia i września

zauważył węgierski tygodnik ekonomiczny HVG. "Z drugiej strony sierpniowe dane uwzględniają już ograniczoną liczbę uprawnionych do tańszego tankowania na stacjach benzynowych, a ceny benzyny i oleju napędowego są o 6,2 proc. wyższe niż w sierpniu roku ubiegłego" - dodał tygodnik.

Węgierskie media podkreślają, że to nie koniec wzrostu inflacji w związku z zapowiedziami zniesienia przez rząd zbyt kosztownych limitów cen. Na chwilę obecną te na paliwo i artykuły spożywcze mają obowiązywać do października.

Węgry odnotowały w lipcu 1,15 mld euro deficytu w handlu zagranicznym, tj. o 975 mln euro więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. To największy deficyt spośród kolejnych trzynastu deficytowych miesięcy. Wcześniej oparta na eksporcie węgierska gospodarka do czerwca 2021 roku odnotowywała wyraźne nadwyżki handlowe.

 

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo