Nowa pozycja na liście zakupów MON. Resort pyta Amerykanów o cenę 96 śmigłowców Apache

Wicepremier i szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o kolejnych działaniach, które już niebawem mogą wzmocnić wyposażenie polskich Sił Zbrojnych. Resort wysłał zapytanie ofertowe do USA dotyczące 96 śmigłowców AH-64E Apache w najnowszej wersji Guardian.

By "Photo Courtesy of U.S. Army" - by Tech. Sgt. Andy Dunaway - www.army.mil (via internet archive), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3429196

"Kolejne dobre wieści! Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii"

- napisał Błaszczak na Twitterze.

AH-64E Guardian

Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe śmigłowce szturmowe używane od lat 80. XX w. przez armię amerykańską. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983, a od tego czas śmigłowce są nieustannie rozwijane. Wykorzystywane bojowo były m.in. podczas operacji "Just Cause" w Panamie - był to ich chrzest bojowy, a także podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., gdzie zniszczyły dużą część irackich sił pancernych. Poza USA śmigłowce Apache są wykorzystywane m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską, Koreę Południową, Japonię czy Tajwan.

Wersja AH-64E Guardian do służby weszła w 2011 roku. W porównaniu do starszych modeli ma wzmocnione silniki, jest także wyposażona w system JTIDS zarządzający wymianą informacji na polu walki; ma ulepszone zdolności komunikacyjne - w tym na przykład zdolność do kontrolowania bezzałogowych dronów.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Mariusz Błaszczak #Ministerstwo Obrony Narodowej #Polskie Siły Zbrojne

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo