Reparacje dla Polski. Będzie projekt rezolucji w europarlamencie. Jak zagłosuje polska opozycja?

W Parlamencie Europejskim zostanie złożony projekt rezolucji w sprawie reparacji wojennych od Niemiec dla Polski. Poinformował o tym europoseł PiS Bogdan Rzońca. Projekt zostanie zgłoszony przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Głosowanie w tej sprawie zapowiadać będzie się niezwykle ciekawie.

Zdjęcie ilustacyjne
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Sprawę rezolucji - jak powiedział Bogdan Rzońca - zgłosił europoseł Kyriakos Welopulos z partii Greckie Rozwiązanie. "Zamierzamy jako EKR taki projekt złożyć" - powiedział Rzońca i przyznał, że być może pojawi się on już na przyszłotygodniowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Jak mówił, bardzo liczy na to, że polscy posłowie z innych grup w Parlamencie Europejskim poprą tę inicjatywę. W tym przypadku jednak niczego nie można być pewnym: choć europosłowie związani z polską opozycją chętnie popierają rezolucje przeciwko Polsce, to niektórzy politycy PO otwarcie wypowiadali się już, że reparacje Polsce się nie należą.

Reparacje dla Polski. Ponad 6,2 bilionów złotych strat

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Dokument przygotowywany był przez działający w poprzedniej kadencji parlamentu Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

W raporcie podano, że ogólna kwota strat Polski to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska chce jak najszybciej skierować do Niemiec notę dyplomatyczną ws. reparacji

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Niemcy #reparacje

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo