Wanda Traczyk-Stawska o reparacjach językiem Berlina? „Nikt nie pamięta, ile zrobili dla nas Niemcy”

Temat reparacji wojennych dla Polski jest obecnie na językach całego świata. Opublikowanie raportu o stratach poniesionych przez Warszawę w czasie II wojny światowej wywołuje codziennie prawdziwe lawiny komentarzy - pozytywnych, jak i negatywnych. "Trzeba brać pod uwagę dobro kraju. A naszym najważniejszym celem jest teraz to, aby nie kłócić się z sąsiadami. Dobre układy są na wagę złota" - stwierdziła w rozmowie z "Wprost" Wanda Traczyk-Stawska, weteranka powstania warszawskiego, często biorąca udział w imprezach z udziałem polityków Platformy Obywatelskiej.

Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

Po czwartkowej publikacji raportu o stratach wojennych, jakie Polska poniosła wskutek niemieckiej agresji w okresie drugiej wojny światowej, oczy świata skierowane są na Warszawę. 

I choć obszerny dokument, nad którym pracowano przez kilka lat, jest bardzo dobrze udokumentowany, tamtejsi politycy - z kanclerzem Olafem Scholzem na czele - twierdzą, że sprawa reparacji jest już dawno zamknięta.

Co więcej, sympatyzując z Niemcami, wielu polityków polskiej opozycji uważa, że w całej tej sprawie nie chodzi o wypłatę odszkodowań. Ich zdaniem jest to "gra polityczna PiS-u". 

"Wprost" opublikował dziś rozmowę z Wandą Traczyk-Stawską, jedną z weteranek powstania warszawskiego. Jej słowa - biorąc pod uwagę udział kobiety w Powstaniu - mogą nieco zdziwić opinię publiczną. 

Traczyk-Stawską zapytano o stanowisko niemieckiego kanclerza, który stoi twardo przy przekonaniu, że temat reparacji został zakończony już dawno temu. 

"Zgadzam się z Scholzem. Wiem, jak było – reparacje trafiły w ręce ZSRR, my nie dostaliśmy nic. Inną sprawą są odszkodowania dla osób wysłanych na przymusowe roboty do Niemiec oraz odszkodowania dla jeńców wojennych. Jako jeniec, też dostałam odszkodowanie"

- brzmiała odpowiedź.

"Niemcy dużo dla nas zrobili"

O dziwo, legendarna weteranka stwierdziła, że jest oburzona zachowaniem polskiego rządu.

"Oburza mnie to, co robi PiS. Próba skłócenia nas z Niemcami, napuszczania nas na nich, jest taką bzdurą, że nie mieści się w głowie. Nikt jakoś nie pamięta, ile w czasie komuny zrobili dla nas Niemcy. Ja doskonale to pamiętam"

- mówiła dalej.

Dziennikarka portalu dopytywała kobietę, co ma myśli mówiąc, że "Niemcy dużo dla nas zrobili".

"Gdy groził nam stan wojenny, mieliśmy ciężką sytuację ekonomiczną, to Niemcy w pierwszej kolejności przysyłali nam paczki z żywnością i innymi potrzebnymi rzeczami"

- odparła. 

Odpowiedź jest nieco kontrowersyjna z uwagi na to, że w okresie drugiej wojny światowej z rąk Niemców zginęły miliony Polaków. Paczki z żywnością zdaje się - nie są żadną rekompensatą w zestawieniu z taką dużą tragedią.

Prowadząca rozmowę przedstawiła również stanowisko rzecznika rządu - Piotra Mullera - który powiedział niedawno, że "rzekome zrzeczenie się reparacji od Niemiec w 1953 roku nie było skuteczne, nawet w myśl prawa PRL, bo Polska nie miała wówczas suwerennego rządu".

"To argument bezzasadny, bo fakty są inne. Trzeba brać pod uwagę dobro kraju. A naszym najważniejszym celem jest teraz to, aby nie kłócić się z sąsiadami"

- odpowiedziała Traczyk-Wstawska, dodając - "dobre układy są na wagę złota".

Warto przypomnieć w tym miejscu, że "psucie" relacji polsko-niemieckich nie jest winą Warszawy, a Berlina, który niejednokrotnie pokazał swoją niechęć wobec naszego kraju. Można wyliczyć tu chociażby przyczynianie się do blokowania KPO dla Polski czy niedotrzymanie obietnicy w sprawie przekazania Polsce czołgów Leopard 2. 

"Pamiętamy Pani Wando..."

Wywiad z weteranką, a właściwie jej wypowiedzi, skomentował na Twitterze jeden z polityków Solidarnej Polski - Dariusz Matecki.

"Pamiętamy Pani Wando, zamordowali kilka milionów Polaków, a Pani przyznali Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec" 

- napisał we wpisie. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, wprost.pl

 

#Wanda Traczyk-Stawska #Niemcy #Polska #reparacje wojenne

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo