Polskie więźniarki pochowane w Niemczech. W programie uroczystości „pominięto” ważny fakt...

Wczoraj na cmentarzu w niemieckim Fürstenbergu odbył się uroczysty pochówek prochów oraz szczątków 45 polskich więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie, opublikował w mediach społecznościowych fragment programu wczorajszej ceremonii. Jak się okazało, Niemcy w swojej wersji językowej dokumentu "pominęli" jeden istotny element...

twitter.com/@PoszukiwaniaIPN//twitter.com/@cerazgmyz

Cezary Gmyz - korespondent TVP w Berlinie - opublikował na Twitterze wpis ze zdjęciem jednej z pierwszych stron oficjalnego programu uroczystości pogrzebowej polskich więźniarek. 

"Uroczystości pogrzebowe polskich więźniarek rozstrzelanych przez Niemców w KL Ravensbrück"

- tak brzmiał fragment dokumentu w języku polskim. 

[polecam:https://niezalezna.pl/456546-ich-szczatki-ipn-odnalazl-w-2019-r-dzis-polskie-wiezniarki-kl-ravensbrück-spoczely-na-cmentarzu]

W niemieckiej wersji zabrakło sformułowania „rozstrzelane przez Niemców”, które znalazło się w wersji polskiej. Biorąc pod uwagę opieszałość rządu federalnego co do kwestii reparacji wojennych dla Polski, trudno uwierzyć, że był to przypadek. 


Obóz w Ravensbrück, położony ok. 80 km od Berlina otwarto w 1939 r. Przyjmuje się, że przeszło przez niego ok. 130 tys. kobiet i dzieci oraz ok. 20 tys. mężczyzn. Ok. 30 tys. więźniów zostało zamordowanych.

Najliczniejszą grupę wśród więźniarek - ok. czterdziestotysięczną - stanowiły Polki. Na Polkach wykonywano zbiorowe egzekucje, a także pseudonaukowe, brutalne eksperymenty.

 

 Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

#Niemcy #Polska #II wojna światowa

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo