Srebrna moneta z okazji XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego

Od dziś jest dostępna nowa moneta kolekcjonerska „XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny”. Srebrna moneta o nominale 50 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 6000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 1500 zł. Moneta jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999/1000, ma średnicę 50 milimetrów i masę 93,30 grama.

moneta kolekcjonerska/NBP
NBP

Międzynarodowe kongresy numizmatyczne to najważniejsze spotkania numizmatyków z całego świata, podczas których są prezentowane najistotniejsze osiągnięcia w dziedzinie studiów na temat dziejów pieniądza, znalezionych monet oraz wydarzeń historycznych.

Kongres to także znakomita okazja do zaprezentowania kraju, jego instytucji naukowych i innych ośrodków zajmujących się historią pieniądza. O wyborze miejsca konferencji decyduje Międzynarodowa Komisja Numizmatyczna. Polska dostąpiła zaszczytu goszczenia uczestników konferencji po raz pierwszy. We wrześniu 2022 r. w Warszawie odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny organizowany wspólnie przez Uniwersytet Warszawski, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowy Bank Polski i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Na rewersie monety znajduje się portret Joachima Lelewela, jednego z najwybitniejszych Polaków XIX stulecia, wielkiego patrioty, znakomitego historyka, a także znanego i cenionego w świecie numizmatyka. Joachim Lelewel jako profesor Uniwersytetu Wileńskiego był jednym z pierwszych, którzy prowadzili wykłady z numizmatyki. Ogromnym sukcesem, który przyniósł Joachimowi Lelewelowi międzynarodową sławę, była książka na temat numizmatyki średniowiecznej Europy.

Na awersie monety zostały zaprezentowane wizerunki monet: talara Władysława IV, tymfa Jana Kazimierza z 1663 r., grosza Kazimierza Wielkiego, szóstaka Jana III Sobieskiego oraz denara Princes Polonie Bolesława Chrobrego.

 

 

 Źródło: NBP, niezalezna.pl

#Bank centralny

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo