Premier Jan Olszewski patronem Muzeum Historycznego w Skierniewicach

Od dzisiaj Muzeum Historyczne Skierniewic nosi imię byłego premiera Jana Olszewskiego. "Tak znakomity patron jest powodem do dumy zarówno dla pracowników muzealnej placówki, jak i dla wszystkich mieszkańców miasta" - podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda.

Twitter/Tobiasz Bocheński

Uchwałę w sprawie nadania imienia Jana Olszewskiego Muzeum Historycznemu Skierniewic miejscowi radni podjęli 7 lutego br., w trzecią rocznicę śmierci pierwszego po II wojnie światowej premiera rządu wyłonionego przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach.

Związane z tym uroczystości zorganizowano w poniedziałek, przy okazji odsłonięcia w holu placówki pamiątkowej tablicy poświęconej patronowi muzeum.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił, że to doniosłe, pełne symbolicznej wymowy wydarzenie.

Tak znakomity patron jest powodem do dumy zarówno dla pracowników muzealnej placówki, jak i dla wszystkich mieszkańców miasta. Jest to zarazem piękna deklaracja wartości, którymi pragną państwo kierować się w swoich działaniach dla dobra ojczyzny

– napisał prezydent w liście odczytanym przez jego doradcę Pawła Sałka.

Duda podziękował radnym Rady Miasta Skierniewice, którzy w trzecią rocznicę śmierci Jana Olszewskiego podjęli decyzję o nadaniu muzeum właśnie jego imienia.

Wskazał, że były premier to jedna z najwybitniejszych postaci najnowszej historii Polski.

Podczas walki z niemieckim okupantem żołnierz Szarych Szeregów i uczestnik powstania warszawskiego. Po wojnie działacz antykomunistyczny, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, obrońca prześladowanych w procesach politycznych. Ekspert reprezentujący NSZZ Solidarność w działaniach zmierzających do zarejestrowania związku. Oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki

– przypomniał Duda.

W niepodległej, demokratycznej Rzeczypospolitej poseł na Sejm, mąż stanu, wreszcie pierwszy premier wolnej Polski. Doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, kawaler Orderu Orła Białego. Jego życie i dokonania są wspaniałym wzorcem patriotyzmu, rozumienia polskiej racji stanu, ofiarnej służby publicznej i poświęcenia dla znajdujących się w potrzebie bliźnich

 – dodał.

Podkreślił, że choć Olszewski był warszawiakiem, znał Skierniewice, udzielał bowiem wsparcia lokalnym działaczom związkowym represjonowanym przez reżim komunistyczny.

Dziś pozostaje on we wdzięcznej pamięci mieszkańców miasta także jako polityk ogromnie zaangażowany na rzecz umacniania lokalnej samorządności w Polsce. Cieszę się, że to właśnie Jan Olszewski patronuje opowieści o bogatej historii Skierniewic i okolicznej ziemi

– zaznaczył Duda.

Prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk przywołując oświadczenie Andrzeja Przytuły, jednego z liderów skierniewickiej "Solidarności" sądzonego w procesie politycznym, przypomniał, że mecenas Olszewski przyjechał do Skierniewic w 1980 r. na prośbę ówczesnych organizatorów rodzących się niezależnych związków zawodowych, aby udzielić im wsparcia i prawniczej pomocy w sporach z władzami zakładów.

Rok później stawił się w skierniewickim Sądzie Rejonowym jako adwokat. Mecenas Jan Olszewski został mi zaproponowany jako obrońca przez warszawskich członków niezależnego ruchu związkowego jako najlepszy kandydat na obrońcę

 – cytował Przytułę prezydent miasta.

W uroczystościach uczestniczyli też m.in. biskup Michał Janocha, będący przedstawicielem rodziny Jana Olszewskiego, marszałek senior oraz minister spraw wewnętrznych w rządzie Olszewskiego Antoni Macierewicz, były szef Urzędu Ochrony Państwa Piotr Naimski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Jan Olszewski był premierem Polski od grudnia 1991 do czerwca 1992 roku, w okresie PRL-u obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych, w III RP także doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od 2009 r. kawalerem Orderu Orła Białego. W okresie II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów, latem 1944 r. był łącznikiem w Powstaniu Warszawskim. Zmarł 7 lutego 2019 r. w Warszawie. 

 

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo