Srebrna moneta kolekcjonerska NBP z okazji 100-lecia Portu Gdynia

We wrześniu mija 100 lat portu w Gdyni. Ta ważna rocznica została upamiętniona przez Narodowy Bank Polski na wyjątkowej monecie kolekcjonerskiej, na której historyczny wizerunek planu portu kontrastuje z błękitem Bałtyku. Moneta o nominale 20 zł będzie dostępna od 14 września 2022 r. w Oddziałach Okręgowych NBP oraz na stronie www.kolekcjoner.nbp.pl.

Moneta kolekcjonerska NBP "100-lecie Portu Gdynia"
NBP

Na rewersie monety widnieje popiersie inż. Tadeusza Wendy, autora koncepcji portu w Gdyni. Zostało ono wykonane na podstawie fotografii portretowej z 1918 r., która jest przechowywana w zbiorach Muzeum Miasta Gdyni. Ukazane na pierwszym planie fragmenty portalu dźwigu bramowego o ażurowej konstrukcji były używane w czasach Wendy i obecnie. Dźwigi w tle to już urządzenia współczesne. Przeszłość spotyka się z teraźniejszością portu.

Z kolei awers przedstawia plan gdyńskiego portu. Jako wzór posłużył plan w postaci światłokopii kolorowanej ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni wykonany przez Leona Wilbika na podstawie projektu Tadeusza Wendy.

Plan sporządzono prawdopodobnie ok. 1936 r. Ukazuje on stan portu na ten rok, a także Kanał Przemysłowy (który ostatecznie nigdy nie powstał), część magazynów portowych oraz nabrzeży i basenów znajdujących się w planach budowy na kolejne lata.


 

Własny port – sprawa wagi państwowej 
Posiadanie własnego portu było niezwykle ważne dla rozwoju młodego państwa polskiego, które dopiero co odzyskało niepodległość. Jak pisze dr Anna Śliwa w folderze poświęconym emisji monety kolekcjonerskiej NBP: 
 

Na mocy traktatu wersalskiego Polska otrzymała wąski pas wybrzeża (ok. 140 km z Półwyspem Helskim włącznie) i prawo do korzystania z portu w Gdańsku. W praktyce jednak, w związku ze szczególnym statusem Gdańska jako Wolnego Miasta, wykorzystanie istniejącego portu na potrzeby militarne i handlowe Polski nie było w pełni możliwe. W 1920 r., kilka miesięcy po uroczystości zaślubin Polski z morzem, Ministerstwo Spraw Wojskowych oddelegowało inż. Tadeusza Wendę do wyznaczenia dogodnej lokalizacji pod budowę przyszłego portu. 

Gdynia – miejsce idealne 
Gdynia okazała się naturalnym wyborem. Jak relacjonuje dr Śliwa:
 

W czerwcu 1920 r. Tadeusz Wenda złożył sprawozdanie z przeprowadzonych oględzin i obserwacji Wybrzeża. Dogodne położenie Gdyni zapewniające m.in. osłonięcie od wiatrów przez Półwysep Helski, odpowiednia głębokość wody przy brzegu oraz bliskość stacji kolejowej zaważyły na wyborze tego właśnie miejsca. Później wszystko potoczyło się dość szybko. W ciągu dwóch lat (1921–1923) powstały Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków. Jednocześnie w 1921 r. Wenda przygotował koncepcję portu właściwego o zdolności przeładunkowej 6 mln ton.

Rok 1922 – formalny początek Portu Gdynia
− 23 września 1922 r. Sejm RP przyjął ustawę o budowie portu w Gdyni. W artykule 1 dokumentu czytamy: „Upoważnia się Rząd do poczynienia wszelkich niezbędnych zarządzeń celem wykonania budowy portu morskiego przy Gdyni na Pomorzu, jako portu użyteczności publicznej”. Datę podjęcia ustawy przyjmuje się za formalny początek Portu Gdynia – wskazuje autorka w folderze emisyjnym monety. 

Banknoty i monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP
Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski.

Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego.
Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów powszechnego obiegu m.in. bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, specyfikacją techniczną – dotyczącą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszowaniem, kolorystyką, wymiarami czy zastosowanymi technikami druku. 

Wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP  oraz w sklepie internetowym NBP: kolekcjoner.nbp.pl.


 

Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką
Nominał: 20 zł
Metal: Ag 925/1000
Stempel: zwykły, transparentna żywica, oksyda
Średnica: 38,61 mm
Masa: 28,28 g
Brzeg (bok): gładki
Nakład: do 12 000 szt.
Projektant: Dominika Karpińska-Kopiec
Emitent: NBP 
Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A.
 

 

 Źródło: niezalezna.pl

##bank centralny #Bank centralny #NBP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo