Msza beatyfikacyjna w strugach deszczu. Papież Franciszek ogłosił Jana Pawła I błogosławionym

Podczas mszy na placu Świętego Piotra papież Franciszek ogłosił Jana Pawła I błogosławionym. Stał on na czele Kościoła 33 dni w 1978 roku i był poprzednikiem św. Jana Pawła II. Po wyborze 26 sierpnia Albino Luciani zmarł na zawał 28 września. - Podążając za wzorem Jezusa, był pasterzem łagodnym i pokornym - powiedział papież podczas ceremonii.

@PLinVatican

W czasie mszy na placu Świętego Piotra papież mówił, że nowy błogosławiony żył "w radości Ewangelii, bez kompromisów, miłując do końca".

"Ucieleśniał ubóstwo ucznia" Jezusa - dodał Franciszek. Jak zauważył, polega to nie tylko "na oderwaniu się od dóbr materialnych, ale przede wszystkim na przezwyciężeniu pokusy, by umieszczać siebie w centrum i szukać własnej chwały".

"Podążając za wzorem Jezusa, był pasterzem łagodnym i pokornym"

- powiedział papież.

Podkreślił: "Uśmiechem papież Luciano zdołał przekazywać dobroć Boga. Piękny jest Kościół z obliczem radosnym, pogodnym, uśmiechniętym, który nigdy nie zamyka drzwi, nie jątrzy serc, nie narzeka i nie nosi urazy, nie jest wściekły i niecierpliwy, nie jest odpychający, nie cierpi z powodu nostalgii za przeszłością". 

W mszy beatyfikacyjnej w strugach deszczu uczestniczy prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Urodzony w 1912 roku błogosławiony Jan Paweł I nazywany był Papieżem Uśmiechu. Słynął z pokory i z tego, że był blisko ludzi. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 roku. Na frontonie bazyliki odsłonięto portret Jana Pawła I wykonany przez artystę z Chin Yana Zhanga.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo