Niemiecki profesor i teorie o "instrumentalizacji" tematu reparacji. Stwierdził, że to element... kampanii

Wypowiadający się dla stacji Al Jazeera niemiecki profesor Ulrich Brueckner zarzucił polskiemu rządowi polityczną instrumentalizację tematu reparacji. Stwierdził też, że ma on być wykorzystywany przez partię rządzącą w Polsce na potrzeby... kampanii wyborczej. Michał Rachoń dopytywał, na jakiej podstawie niemiecki rozmówca wysnuł takie wnioski, jednak jasnej odpowiedzi nie otrzymał. Padły za to oskarżenia o "izolowanie się" Polski w Unii Europejskiej.

youtube.com/printscreen

W telewizji Al Jazeera rozmawiano na temat reparacji wojennych, których zapłacenia domaga się od Niemiec polski rząd. 

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota strat Polski to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł, co w przeliczeniu daje 1 bilion 532 miliardy 170 milionów dolarów.

Niemcy niemal natychmiast zareagowali na raport oświadczając, że dla nich kwestia reparacji jest zamknięta.

Wypowiadający się dla stacji Al Jazeera niemiecki profesor zarzucił polskiemu rządowi polityczną instrumentalizację tematu reparacji, który rzekomo ma być wykorzystywany przez partię rządzącą na potrzeby kampanii wyborczej.

Michał Rachoń, który był również gościem programu dopytywał zatem, na jakiej podstawie jego niemiecki rozmówca stwierdza, że reparacje są rzekomym instrumentem politycznym w rękach PiS.

To bardzo emocjonalna dyskusja, która wyskakuje za każdym razem, gdy populiści próbują ją instrumentalizować

- stwierdził.

Stwierdził ponadto, że temat jest wyciągany przez polski rząd za każdym razem, gdy Polska "izoluje się" w Unii Europejskiej.

Mówi Pan o ofiarach wojny sprowokowanej i wywołanej przez naród niemiecki, i za którą ofiarom tej wojny nigdy nie zapłacono. Ci ludzie nigdy nie otrzymali rekompensaty, a pan mówi o kampanii wyborczej? Powinien pan spojrzeć również na finansową odpowiedzialność, która powinna był połączona z moralną odpowiedzialnością

- ripostował Michał Rachoń.

 Źródło: Al Jazeera, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo