Szwecja w obliczu kryzysu ekonomicznego?

Premier Szwecji Magdalena Andersson zapowiedziała w sobotę udzielenie producentom energii gwarancji płynności finansowej, aby "uniknąć kryzysu ekonomicznego, jaki poprzez wojnę energetyczną chce wywołać Rosja".

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Unif

Rządowe wsparcie w wysokości setek milionów euro obejmie producentów energii w regionie nordyckim oraz bałtyckim. Działanie ma związek ze wstrzymaniem w piątek przez Rosję przesyłu gazu do Niemiec gazociągiem Nord Stream.

"Zachowanie Rosji ma poważne konsekwencje dla Europy oraz szwedzkich gospodarstw domowych i firm, zwłaszcza w południowej Szwecji, gdzie ceny prądu są powiązane z rynkiem niemieckim, który jest uzależniony od gazu"

- podkreśliła Andersson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Jak dodała, "groźne są nie tylko wysokie rachunki za prąd, ale też spadki wartości funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, w wyniku czego będą upadać firmy oraz wzrośnie bezrobocie".

Rządowe wsparcie dla sektora energetycznego ma wejść w życie w poniedziałek przed zamknięciem sztokholmskiej giełdy papierów wartościowych. Aby było to możliwe, tego dnia rano przewodniczący parlamentu zwołał nadzwyczajne posiedzenie. W tej kadencji zgromadzenie miało nie być już zwoływane, gdyż 11 września odbywają się w Szwecji wybory.

Oprócz Andersson na spotkaniu z mediami obecny był m.in. prezes centralnego Banku Szwecji Stefan Ingves, który poparł działania rządu.

Wcześniej szwedzkie władze zapowiedziały pomoc finansową dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w związku wysokimi cenami prądu. Szczegóły tego programu nie są jeszcze znane.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Szwecja #kryzys #energetyka #finanse

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo