Na 7 września papież Franciszek wyznaczył dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. W inicjatywę włączają się Kościoły lokalne na całym świecie.

Papież apeluje, aby wołanie o pokój wzniosło się wysoko i dotarło do wszystkich serc, aby dzięki niemu złożono broń w imię pokoju.

- Bracia i siostry, postanowiłem wyznaczyć dla całego Kościoła na 7 września, wigilię wspomnienia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju, dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Zapraszam do udziału w tej inicjatywie w sposób, który uznają za stosowny, braci chrześcijan niekatolików, wyznawców innych religii oraz ludzi dobrej woli – apelował papież Franciszek cytowany przez Radio Watykańskie.
 
Papież wyjaśnił, że specjalne pokutne czuwanie modlitewne odbędzie się 7 września na Placu św. Piotra rozpocznie się o godz. 19:00 i będzie trwało do północy. Na apel Franciszka odpowiedziały już Kościoły lokalne na całym świecie i zapowiadając organizację czuwań modlitewnych w jedności z Watykanem.

- Chciałbym wyrazić wdzięczność braciom chrześcijanom innych wyznań i braciom innych religii oraz mężczyznom i kobietom dobrej woli, którzy zechcą włączyć się w to wydarzenie Niech podniesie się na całej Ziemi mocne wołanie o pokój - mówił papież.