Czarnoskórzy pływacy będą mogli startować w specjalnych czepkach. „Promowanie różnorodności”

Czepek zaprojektowany dla naturalnych włosów czarnoskórych pływaków, który został zakazany na igrzyskach w Tokio, otrzymał oficjalny atest. „Promowanie różnorodności jest sercem pracy FINA” - stwierdził dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Federacji Pływackiej - Brent Nowicki.

Specjalny czepek dla czarnoskórych został dopuszczony przez FINA
fot. screen/Twitter

Czarnoskórzy pływacy będą mogli startować w specjalnym czepku. Międzynarodowa Federacja Pływacka pod presją opinii publicznej stwierdziła, że "soul cup" nie będzie stwarzał przewagi dla startujących w nim zawodników. Przy okazji zasugerowano, że brak dotychczasowych sukcesów czarnych sportowców na pływalniach był spowodowany... brakiem odpowiedniego czepka...

Czepek pomoże promować różnorodność?

Promowanie różnorodności jest sercem pracy FINA

- powiedział dyrektor wykonawczy Brent Nowicki w oświadczeniu. Jednocześnie dodał:

Bardzo ważne jest, aby wszyscy pływacy mieli dostęp do odpowiednich strojów sportowych.

Linia czepków londyńskiej marki soul cap została zaprojektowana dla zawodników i zawodniczek, aby pomieścić i chronić dredy, warkocze oraz grube i kręcone włosy.

"Skandal" związany z czepkiem

W zeszłym roku Alice Dearing odmówiono pozwolenia na używanie soul cap podczas 10-kilometrowego maratonu na otwartym akwenie olimpijskim w Tokio. FINA sugerowała, że jego rozmiar może zapewnić przewagę. Była ona pierwszą czarnoskórą pływaczką, która reprezentowała Wielką Brytanię na zawodach olimpijskich. Skandal wywołany tą decyzją wymusił na FINA przeprosiny i obietnicę pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Producenci soul cap z zadowoleniem przyjęli aprobatę ich czepków, co nastąpiło ponad rok od zakończenia igrzysk w Tokio. W uzasadnieniu podano, że historycznie było niewielu czarnoskórych pływaków. Po prostu konwencjonalne czepki były przeszkodą dla wielu zawodników o grubych, kręconych i gęstych włosach.

 



Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#pływanie #FINA #soul cup #BLM

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo